12 miljonit dokumenti, 600 ajakirjanikku, 117 riiki. Äsjane hiiglaslik andmeleke paljastab ka kümnete tuntud eestlaste salajased ärid

12 miljonit dokumenti, 600 ajakirjanikku, 117 riiki. Äsjane hiiglaslik andmeleke paljastab ka kümnete tuntud eestlaste salajased ärid.

„See leke on nagu steroide saanud „Panama paberid””. Nii iseloomustab just neil minutitel üle maailma valla paiskunud hiiglaslikku andmeleket rahvusvahelise uuriva ajakirjanduse konsortsiumi ICIJ juht Gerald Ryle.

Samuti nagu „Panama paberid”, hõlmavad ka „Pandora paberid” maksuparadiiside kaudu aetavat äri ja püsti pandud skeeme. See leke sisaldab ligi 12 miljonit dokumenti, mis pärinevad 14 ettevõttelt, kelle äri sisu on müüa saladusi: nad pakuvad maailma jõukatele maksuparadiisidesse ettevõtete loomise, nende variomanik ja -juht oleku teenust.

Tänu nendele dokumentidele on uurivatel ajakirjanikel üle maailma võimalik seostada tuhandeid varifirmasid nende tegelike omanikega ning tuvastada neisse ettevõtetesse peidetud tehingute ja vara jälgi. ICIJ juhitud uurimises osales üle 600 ajakirjaniku 117 riigist.

Loe edasi Eesti Päevalehest.