Pea iga teise riigi elanikud peavad kõige suuremateks korruptsioonipesadeks väidetavalt liigselt omakasust lähtuvaid parteisid, selgub Transparency Internationali värskest uuringust.
Uuring toob välja vastuolu, kus reeglina on kõige korrumpeerunumad politsei ja kohtunikud, kuid inimesed peavad põhiprobleemiks parteides toimuvat – avalikule huvile isiklike tutvuste eelistamist.
Täna avalikustatud uuringu järgi tunnevad inimesed, et viimastel aastatel on korruptsioon suurenenud ja riikide valitsused ei tee selle vastu võitlemiseks piisavalt tööd. Kuus aastat tagasi hindas oma valitsuse korruptsioonivastast võitlust tõhusaks kolmandik, sel aastal oli selles veendunud aga vaid 22 protsenti kõikidest küsitletutest.
Rahvusvahelise korruptsioonibaromeetri kokkupanemiseks küsitleti 114 000 inimest kokku 107 riigist. Esimest korda kaasas uuring ka Eestit.
Viimase aasta jooksul pidi kõikidest küsitletutest maksma avaliku teenuse eest altkäemaksu 27 protsenti. Eestis on altkäemaksu hulk oluliselt madalam, kuid siiski tunnistas kuus protsenti eestimaalastest, et andis viimase 12 kuu jooksul kellelegi altkäemaksu.
Lätlaste seas oli vastav näitaja ligi kolm korda suurem – 19 –, Leedu elanike hulgas aga lausa 26 protsenti. Viimastega sarnases suurusjärgus leiab altkäemaksu andjaid Serbiast (26), Venezuelast (27) ja Iraagist (29 protsenti).
Korruptsioonibaromeeter on suurim rahvusvaheline küsitlus inimeste arvamustest ja kogemustest korruptsiooni kohta. Baromeeter uurib, kas korruptsioon on viimase aastaga kasvanud ja milliseid institutsioone peetakse enim korrumpeerunuks. Samuti soovitakse näiteks teada, kas uuringus osalenud inimesed on andnud viimase 12 kuu jooksul altkäemaksu.