Lukas: riigikogulase aktiivne äritegevus on rahva suhtes üleolev

01.12.2011

IRLi kuuluv riigikogu liige Tõnis Lukas ütles erakonnakaaslaste elamislubade äri kommenteerides, et rahvasaadiku töö kõrvalt aktiivselt äriga tegelemine näitab üleolevat suhtumist.

 

«Ei saa kahte head korraga: olla rahva poolt valitud rahva usaldusisik, teostada võimu ja samal ajal jätkata igapäevaselt isiklikku majandustegevust,» ütles Lukas. «See on rahva suhtes üleolev käitumine, kui riigikogu võetakse kui palgavõtu kohta, aga aktiivselt tegeletakse oma äridega.»

 

Lukas jätkas, et need rollid ei sobi omavahel kokku ja selline käitumine pole aus, sest rahvaesindjaa jaoks peaksid peamised olema avalikud huvid ja isiklikud püüdlused tulema alles pärast neid. Lukas märkis, et huvide konflikti sattunud poliitikud peavad tegema valiku, kes nad on.

 

«Hoopis hirmutavam on aga see, kui julgeolekuanalüüsid kinnitavad, et  rahuajal on kõige suurem oht, et Venemaa püüab raha ja ettevõtjate kaudu Eestis mõjujõudu saavutada, siis osa inimesi aitab sellele oma positsiooni kasutades peaaegu avalikult kaasa,» ütles Lukas. «Eriti taunitav aga, kui poliitikul on otsene isiklik huvi Vene kapitaliga opereerida ja sellest isiklikku kasu saada. See võib olla väga suur julgeolekurisk, sest need poliitikud võivad oma äritegevuse tõttu olla mõjutatavad meie mitte just väga sõbraliku naaberriigi poolt.»

 

Lukas avaldas lootust, et ühiskond ja poliitikud teevad väga selged järeldused, mis niisuguse tegevusega võib kaasneda.

 

Allikas: PM Online