Hillar Teder on mässitud Ukrainas firmade ebaseaduslike ülevõtmiste süüdistusesse

Ukraina raada ettevõtluse järelevalve komitee seostab president Viktor Janukovõtši valitsemise ajal toimunud ettevõtete ebaseaduslike ülevõtmistega ka Eesti ärimeest Hillar Tederit. Teder aga väidab, et raadas sõna võtnud parlamendisaadik on kogu loo "pea peale" pööranud.

Ukraina raada ettevõtluse järelevalve komitee juht Aleksandra Kužel teatas pressikonverentsil, et mitmete president Viktor Janukovõtši ajal toime pandud ettevõtete illegaalsete ülevõtmistega seoses on algatatud kriminaaluurimine, vahendas Ukraina uudisteagentuur Unian.

Komitee väitel on kahe kuuga saadud ettevõtjatelt 78 avaldust nende ettevõtete ebaseadusliku ülevõtmise kohta president Viktor Janukovõtši valitsemise ajal.

Kužel märkis, et paljud välismaised ärimehed on Ukrainasse saabudes kiirelt mõistnud, et Ukrainas saab äri ajada "ukraina-moodi" ehk kuskil seadustest mööda hiilides või ametnikega kokkuleppeid sõlmides.

Eraldi tõi Kužel sellisest juhtumist näitena välja Hillar Tederi katse omandada kaubanduskeskus Sky Mall.

Kuželi sõnul pakkus Teder 2009. aastal Kiievis ehitatavast kaubanduskeskusest 51 protsenti Venemaa ärimehele Adamovskile, kuid hiljem rikkus enda võetud kohustusi ja müüs osa enda osalusest teisele investorile.

Kuželi väitel kaotas Teder seetõttu õiguse ka Adamovski osaluse omandamiseks. Pärast nii Suurbritannia kui Küprose kohtutes omandivaidluste kaotamist sõlmis Teder Ukraina toonaste võimuritega lepingu Sky Mall'i ülevõtmiseks.

Kuželi väitel maksis Teder võimudele avansina 1,5 miljonit USA dollarit ja lubas 15 miljonit maksta pärast "soovitud tulemuse saavutamist". Ta toonitas, et praeguseks on olemas antud asjas Ukraina ülemkohtu otsus, millega keelduti Tederile kaubanduskeskuse omandiõiguse üleandmisest.

"Kuna Eesti ärimees kasutas kohtulahingutes keskuse pärast variisikuid, siis on selles faktis käivitatud kriminaaluurimine kelmuse tunnustel," teatas Kužel.

Teder: kogu asi on pööratud pea peale, see on oponentide vasturünnak

Ärimees Hillar Teder ütles venekeelsele "Aktuaalsele kaamerale", et tegelikult tegid avalduse selle kohta, et nende ettevõtet püütakse ebaseaduslikult üle võtta, esimesena hoopis nemad ning praeguseks on avalikuks tulnud ka lepingud, kus on näha, kuidas nende oponendid ostsid ka kõige kõrgema astme kohtunikke neile soodsa kohtuotsuse tegemiseks ära.

"See rünnak on vasturünnak sellele, et nende korruptiivsed lepingud, mille järgi nad on meie vara varastanud on tulnud avalikuks," ütles Teder.

"Seal peab vaatama ajalugu, mille vastu on nad [Kuželi etteloetud avalduse - toim.] kirjutanud. Minu teada eelmisel nädalal või millalgi tuli meedias avalikuks see leping, kus kohtuorganid ja meie oponendid varastavad koostöös meie vara. Kui ma õigesti tean, et siis see leping oli dateeritud 2012. aasta keskpaigaga ja see tuli välja nüüd sellel kevadel, kui kohtuorganite reformid hakkasid osaliselt pihta. Kuna viimastel nädalatel on see tulnud avalikuks, siis on teine pool on asunud selle vastu võitlusesse, püüdes asja pea peale pöörata," rääkis Teder.

Teder väidab, et Kužel viitas kohtuotsustele, mille kohta temal on tõendid, et kohtunikud osteti ära ning lisas, et ka parlamendisaadikute allkirju on võimalik ära osta.

Ärimees ütles, et tema oponendid püüavad Ukrainas olevat segast olukorda enda kasuks ära kasutada. "Naeruväärne, aga paratamatu on see, et iga asi keeratakse seal pahupidi. Kui sa mingid sigadust teed, siis seda meediaavaldustega toetatakse, võetakse mingile kirjale parlamendisaadikute allkirjad. Segasel ajal on piisavalt palju võimalusi mingit segadust korraldada. Paljud kasutavad seda ära."