Tallinna ringkonnakohus nõustus Harju maakohtu otsusega mõista riigikogu liige Kert Kingo (EKRE) ja advokaat Martin Traat süüdi kelmuses, täpsustades süütegude õiguslikku kvalifikatsiooni ning kinnitades olulisi asjaolusid juhtumis.
Ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse osas, mis puudutas süüteo kvalifikatsiooni. Ringkonnakohus leidis, et süüdistatavatele süüks arvatud kelmus ja sellele kaasaaitamine ei ole korduvad, vaid õiguslikus mõttes on tegemist ühe vältava teoga.
Muus osas jäi maakohtu otsus muutmata, sealhulgas karistuste osas.
Samuti leidis kohus, et menetlejal on õigus tõlgendada mõisteid "riigikogu liikme töö" ja "riigikogu liikme tööga seotud kulu" seaduse raames. Kohtumenetluses tuvastati, et Kert Kingo esitatud kulud ei olnud seotud tema tööga riigikogus, vaid puudutasid kolmandate isikute õigusabikulusid tsiviilasjas, millel polnud seost Kert Kingo maine kaitse ega riigikogu liikme ülesannetega.
Kohtu hinnangul said nii Kert Kingo kui ka Martin Traat aru, et esitatud õigusabikulud ei olnud seotud riigikogu tööga. Keelueksimust ei tuvastatud, kuna varasemad kaasused ja avalikkuses avaldatud seisukohad on kinnitanud, et ebaõigete andmete esitamine kuluhüvitiste taotlemisel on keelatud ja karistatav. Samuti leidis ringkonnakohus, et Kert Kingo puhul ei olnud eksimus vältimatu.
Riigiprokurör Vahur Verte ütles kohtuotsust kommenteerides, et ringkonnakohus andis lahendiga sõnumi, et kuigi riigikogu liige on oma tegevuses vaba ja sõltumatu, peab ta esindama rahva huve, mitte eksitama riigikogu kantseleid umbmäärase selgitusega kuludokumentidega.
Verte lisas, et Tallinna ringkonnakohus on teinud väga põhjaliku lahendi, mis toob vajalikku selgust riigikogu kuluhüvitiste praktikasse ning annab selge sõnumi, et igalt rahvasaadikult on põhjendatud oodata riigimehelikkust.
EKRE esimees Martin Helme nimetas sotsiaalmeedias kohtuotsust poliitiliseks ja lubas selle edasi kaevata.
Ka Kert Kingo ise kinnitas edasi kaebamist. "Otse loomulikult. Esimene kaebamine on riigikohtusse ja võimalik, et läheme sealt ka Euroopa Inimõiguste kohtusse, siis näevad ka teised riigid, kui korrumpeerunud on Eesti justiitssüsteem," ütles Kingo.
"Kohus on oma algatuslikult, prokuratuuri eestvedamisel, hakanud nimetama seda, kui mina olen lähtunud arvetele kantud selgitusest riigikogu juhatuse juhistest, siis nemad on hakanud nimetama seda võltsimiseks. See on täiesti absurdne ja see on prokuratuuri välja mõeldud legend," ütles Kingo.
Ringkonnakohtu otsus ei ole veel jõustunud ning sellele saab esitada kaebuse 30 päeva jooksul riigikohtule.
Loe lähemalt ja vaata uudislõiku ERR uudisteportaalist.