VALIMISTE VALVURID | Kampaaniat ette valmistades ei peaks lähtuma ainult tainapeadest

Valimiskampaaniast jäid meelde ikka uskumatud fopaad. Toome ära eredamad pärlid.

Valimiste valvurid on hoidnud valimiskampaaniatel silma peal ning valvanud hea valimistava järgimist. Tööd jagus, sest lisaks valvurite endi tähelepanekutele saatsid mitmeid teateid rikkumistest ka valvsad kodanikud.

Nüüd kui valimiste nädal juba lõppemas, palusime valimiste valvuritel mõelda tagasi viimasele paarile kuule ning tuua välja selle aasta kampaaniate üldmulje, olulisemad rikkumised ja soovitused järgmisteks valimisteks.

Steven-Hristo Evestus
Võiks ju eeldada, et avalike vahendite kasutamise reeglid valimiskampaaniates on ammu läbitud teema. Ometi leidus ka sel korral kandidaate ja erakondi, kes loodavad omakasust ajendatud võtetega sellest kergelt üle libiseda ning valija teadmatust ära kasutada. Valimistel osalemist ei tohi soodustada ametipositsioonist tulenevate hüvede ega kohaliku võimuga sõlmitud hämarate kokkulepete kaudu. Sellisena ei tohi see ka näida. Konflikti ja hilisemaid menetlusi aitavad ära hoida õigeaegne kommunikatsioon ja kõigi teiste kandidaatide võrdne ligipääs, mis kokkuvõtvalt on suunatud riskide maandamisele ja kahtluste tekkimise vältimisele.

Rikkumiste osas tooks välja, et kui satutakse pealiskaudse ja põhjendamatu rünnaku ohvriks (nt Lehtme juhtum), siis ootaks ründajalt vastutuse võtmist ühes vea tunnistamisega ja vabandamisega. Viimane oleks vähim, mida vildaka poliitkultuuri edendamisel teha. Õnneks kerkisid esile ka üksikud kandidaadid, kes ei pea paljuks ülekohtu vastu astuda ja isegi konkurente alatutes rünnakutes toetada.

Kandidaadid võiksid konkurente rohkem tunnustada ja vähem vastanduda. Eriti halb, kui julgeolekuteemad muutuvad valimiste ajal odavaks vahendiks vaenlase vastu ning sellega kaasneb hirmutava õhkkonna loomine. Just valimiste perioodil saavad kandidaadid vastu astuda aegunud võtetele ja muutusi esile kutsuda. Edaspidi ootaks kandidaatidelt ka eetilist kaalumist kampaaniategevustes, nt isikuandmete kasutamisel valijale lähenemisel. Lisaks võiks järgmistel valimistel saada kõigi jaoks auasjaks hea valimistava tunnustamine ja sellest kinnipidamine.

Loe artiklit Eesti Päevalehest.