JAAK JÕERÜÜT ⟩ Ükskord hakkab neil kõigil katuseraha pärast häbi niikuinii

12.12.2022

Mida tähendab nonsenss? Eesti õigekeelsussõnaraamat: mõttetus, rumalus. Teistest keeltest leiab veel seletusi: mõistusevastane, meeletu, absurdilähedane, aga ka absurdsuse või naeruväärsuse sünonüüm, kirjutab endine diplomaat Jaak Jõerüüt.

Riigikogu ütleb, et nonsenss tähendab katuseraha. Nojah, riigikogu seda ise ei ütle, seda ütlen mina, kuid riigikogu tõestab, et mul on õigus. Sest Eesti moodi katuseraha demokraatliku riigi parlamendis on just kõike seda, mis eespool öeldud.

Meenutagem lühidalt, mis on korruptsioon: ametiseisundi kasutamine omakasu eesmärgil. Jaan Tõnissoni sõnaga: kõlberüüste. Korruptsioon oma salalikus kirjususes on nagu koloraado mardikas kartulipõllul, teeb vargsi nahistades kurja – rikub ühiskonna tasakaalu ja kodanike võrdsust.

Kõik Eesti kodanikud võivad vastavalt seadusele kandideerida riigikogu valimistel. Kuid ainult 101 juba Toompeale valitud kodanikku saavad enne valimisi (kuid aeg on alati enne järgmisi valimisi, ja soov oma valijatele silma teha on igavene!) kinnitada oma nimesildi riigi ühisest rahakotist võetud rahanutsu külge. Kas on sel puhul märgata kodanike võrdsust, ühiskonna tasakaalu, ametiseisundi mitte asjasse puutumist ja kõlbelisust? Vastaku igaüks ise!

Loe arvamusartiklit Postimehest.