Pingerida: selgusid kümme kõige eeskujulikumat lobikohtumistest teavitajat

Justiitsministeeriumi ja MTÜ Korruptsioonivaba Eesti analüüsi järgi on sotsiaalministeerium kõige eeskujulikum lobikohtumistest teavitav riigiasutus. Tema järel paistavad andmete sisukuse ja kvaliteedi poolest enim silma maaeluministeerium ning haridus- ja teadusministeerium.

Alates 2021. aastast, mil valitsus kiitis heaks lobistidega suhtlemise hea tava, on ministrid, nende nõunikud, kantslerid, asekantslerid ja valitsusasutuste juhid avalikustanud oma kohtumisi lobistide ja huvirühmadega. Hiljutises analüüsis hinnati lobikohtumiste andmete sisukust, mis olid avalikustatud 2021. aasta teisest kvartalist 2022. aasta teise kvartalini.

Justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhi Mari-Liis Söödi sõnul on lobikohtumistest teavitamine oluline, et kujundada üha läbipaistvamat poliitikat. „Avalikustatud lobikohtumiste andmed seame juhtimislaudadele, mida jälgitakse teistega võrreldes kõige enam. See näitab, et avalikkuse huvi ning ootus läbipaistva poliitikakujundamise vastu on suur,“ ütles Mari-Liis Sööt.

Kümne kõige eeskujulikuma lobikohtumistest teavitaja pingerida:

  1. sotsiaalministeerium;
  2. maaeluministeerium;
  3. haridus- ja teadusministeerium;
  4. majandus- ja kommunikatsiooniministeerium;
  5. rahandusministeerium;
  6. kultuuriministeerium;
  7. keskkonnaministeerium;
  8. keskkonnaamet;
  9. kaitseministeerium;
  10. välisministeerium.

MTÜ Korruptsioonivaba Eesti tegevjuhi Steven-Hristo Evestuse sõnul on lobistide ja teiste huvirühmadega kohtumine läbipaistva poliitikakujundamise igapäevane ja vajalik osa. „Seejuures on oluline, et kohtumised toimuksid avatult ning koostööd ja kõigi osapoolte kaasamist soosivalt. Kohtumiste andmete kvaliteet on pooleteise aasta järel muutunud aina paremaks, mis lubab loota, et sellest saab oluline tööriist ka riigisektorile kaasava poliitikakujundamise jooksval hindamisel. Loodame, et juba lähiajal kuuleme sarnastest initsiatiividest ka seadusandliku ja kohaliku võimu teostamisel,“ sõnas Steven-Hristo Evestus.

Nüüdseks on justiitsministeeriumi juhtimislaudadel riigiasutuste lobikohtumiste andmed alates ajast, mil nende avalikustamine muutus kohustuslikuks kuni 2022. aasta kolmanda kvartalini. Riigiasutuste esitatud lobikohtumiste andmete, hindamistabeli ja -kriteeriumitega saab tutvuda siin.