Evestus: soovitasime erakondadel katuserahast loobuda juba augustis

Igasügisese ebavajaliku keskustelu asemel võiks riigikogu nn katuserahad suunata asutustele, kes jagavad seda vastavalt eelnevalt kokkulepitud tingimustele, leiab ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus.

Evestus märkis, et Korruptsioonivaba Eesti saatis erakondadele ettepanekud seoses läheneva valimisperioodiga juba augusti lõpus. Poliitikutel soovitati ühe olulise tegevusena loobuda katuserahade meetme kohaldamisest.

Küll aga jätkub katuserahade jagamine ka tänavu, sel korral miljoni jagu suurema summa eest kui mullu.

«Vabakonna toetamine on Eesti riigis vajalik kõikides eluvaldkondades alates haridusest ja päästest kuni demokraatia edendamiseni. Oluline on seejuures aga, kuidas kodanikuühiskonda toetatakse – kas see toimub läbipaistvalt ja kõikidele arusaadavatel tingimustel või isikute suva või varjatud huvi järgi,» rääkis Evestus.

«Igasügisese ebavajaliku keskustelu asemel on mõistlik katuserahade eelarve suunata asutustele, kes jagavad rahastuse vabaühendustele vastavalt eelnevalt kokkulepitud tingimustele ning kes kontrollivad rahastuse eesmärgipärast kasutamist,» pakkus ta.

Sarnasel seisukohal on ka vabaühenduste liit, mis peab katuserahade jagamist pigem ebaeetiliseks ja ärgitab poliitikuid sellest loobuma, kirjutas Postimees varem.

Riigikogu fraktsioonide tähtaeg kukkus esmaspäeva õhtul: selleks ajaks pidid saadikute valitud asutuste nimekirjad rahanduskomisjoni laual olema. Teadaolevalt on loobujaid ka sel korral Isamaast ja Reformierakonna ridadest.

Rahanduskomisjon võtab regionaalsed investeeringud ehk nn katuserahad päevakorda 1. detsembril.

Loe artiklit Postimehest.