Riigikogu jätkab ERJK likvideerimise eelnõu menetlemist sügisel, saates selle teisele lugemisele, ütles põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustusmaa (EKRE).
"Mina hetkel olen pigem äraootaval seisukohal, et kui meil sügishooaeg algab ja mingeid muudatusi mõtlemises ei ole toimunud, siis sellisel juhul jätkub ta tavapärast viisi pidi, ehk ta läheb teisele lugemisele," ütles Puustusmaa ERR-ile.
Puustumaa sõnul oleks jõudnud eelnõu ära menetleda ka enne suve, aga põhiseaduskomisjon kiirendatud menetlemist ei soovinud.
"Põhimõtteliselt see võimalus oli olemas, ka protseduuriliselt oleks saanud seda teha. Küsimus oli poliitilises tahtes," ütles ta.
Eelnõule 50 000 muudatusettepanekut teinud sotsiaaldemokraatidel palub Puustusmaa ettepanekud tagasi võtta. "Esimene mõte on rääkida puhtinimlikult. Et kas nad ise saavad aru, millega nad tegelevad," lausus Puustusmaa.
"Tegemist on Pandora laekaga. Kui see menetlus sellisena heaks kiidetakse, siis järgmine kord on laual 600 000 ettepanekut või miljon ettepanekut. Tegemist on sügava absurdiga," märkis Puustusmaa.
Puustusmaa rääkis veel, et kuna need 50 000 muudatusettepanekut tegi masin, siis on küsimuse all tema õigus arutada põhiseaduskomisjoni esimehena masina tehtud ettepanekuid.
Sotsid: kogu eelnõu tuleks koos kõigi erakondadega uuesti teha
Põhiseaduskomisjoni aseesimees, sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets ütles ERR-ile, et esitatud 50 000 ettepanekut võimaldasid eelnõu osas käivitada debati.
"Enne 50 000 muudatusettepaneku esitamist valmidust läbirääkimisteks polnud. Puustusmaa teatas, et koalitsioon on otsustanud kiirkorras eelnõu läbi rullida, meie palved arutada, kaasta, leida koos parim lahendus olid kui kurtidele kõrvadele," ütles Läänemets.
"Nii suurel arvul muudatuste ettepanekuid kannavad ainult ühte eesmärk - eelnõu menetlemine seisama panna, et kutsuda koalitsiooni mõistusele. Üksikud parandused siin tegelikult ei aita, kogu eelnõu tuleks kõigi erakondade ühises koostöös uuesti teha. Ja seni kuni on tegemist korruptiivse eelnõuga, ei kahtle ma ka 60 000 või 100 000 muudatusettepaneku esitamist," sõnas Läänemets.
Püüd näidata 50 000 ettepanekut mingi veidrusena, näitab Läänemetsa sõnul, et EKRE ei ole jätkuvalt aru saanud asja tõsidusest - seda eelnõud toetades, toetakse musta raha imbumist poliitikasse.
"Erakondade rahastamise järelevalvet on vaja tõhusamaks muuta, mitte hambutuks teha. Näiteks ei kuule ma ühegi valitsuserakonna poolt soovi erakondade aruanded detailsemaks muuta, et tegelikult oleks ka näha mis summa eest millist reklaami osteti," rääkis Läänemets.
"50 000 muudatusettepanekut demokraatia nimel ei peaks EKREt morjendama, vaid hoopis 50 000 eurot, mis laekus nende koalitsioonipartneri Keskerakonna kontole ja mille kohta on kriminaalasi algatatud," ütles Läänemets lõpetuseks.
Sotsiaaldemokraatide esimees Indrek Saar täpsustas ERR-ile, et teiste erakondadega koostöös loodav eelnõu ERJK likvideerimist kindlasti ette ei näeks ja võiks anda hoopis ERJK-le pädevusi juurde.
Loe ERRist.