Minister: Toobali nimetamine kontrollikomisjoni on karikatuur kuubis

Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluva justiitsministri Urmas Reinsalu hinnangul peaks kriminaalkorras karistatud Keskerakonna peasekretär Priit Toobal erakondade rahastamise järelevalve komisjoni liikmeks asumisest loobuma, vastasel juhul lubab ta seaduseelnõusse kirjutada järelevalveasutuse liikme miinimumnõuded.

Reinsalu teatas, et Toobali nimetamine erakondade rahastamise järelevalve komisjoni on «karikatuur kuubis» ning õigusriigis, kus järelevalveasutused peavad looma usaldust ja läbipaistvust, ei tohi selline käitumine läbi minna.

«Asi on lihtne: kas Toobal ise loobub või siis algatab justiitsministeerium seaduseelnõu miinumnõuete kohta sellistes avaliku huvi järelevalve asutustes,» ütles Reinsalu ja lisas, et kuigi talle ei meeldi reguleerida ühe inimese pinnalt süsteemi, ei saa lasta taolisel juhtumil kogu süsteemi autoriteeti diskrediteerida. «Riik on tõsine asi, see ei ole koht pullitegemiseks väärtuste ja usaldusega.»

Keskerakond teatas eile, et esitas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni uue koosseisu liikmeks Toobali ja asendusliikmeks seni komisjonis erakonda esindanud Tõnis Möldri. Kirjast selgus, et liikme ja asendusliikme nimetamise otsustas Keskerakonna juhatus märtsi alguses.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni praeguse koosseisu volitused lõpevad 27. aprillil. Uus koosseis, kuhu peavad liikme nimetama kõik parlamendierakonnad, õiguskantsler, riigikontrolör ja vabariigi valimiskomisjon, asub ametisse viieks aastaks.