Ravimifirmad, kes paratamatult sõltuvad arstidest, püüavad neid omakorda hoida lõa otsas kallite koolitusreisidega eksootilistesse sihtkohtadesse, leiab Äripäeva ajakirjanik Kadri Jakobson.
Kadri Jakobson rääkis intervjuus ETV hommikusaatele "Terevisioon", et ravimifirmade ja arstide suhte teema sai tema jaoks alguse tavalisest apteegiskäigust, kus ta ostis Eestis toodetud aspiriini, mis oli poole odavam kui välismaised analoogid. Järgmisel korral seda aspiriini aga enam vitriinis ei olnud ja apteeker võttis selle küsimise peale leti alt.
"Ja siis mul tekkis küsimus, et miks see nii on: kas inimene peab alati oskama küsida seda konkreetset ravimit, mis on tema jaoks soodsam?" rääkis ajakirjanik. Ravimiameti kodulehelt leidis ta ravimifirmade esitatud reklaamiaruanded, kus on kirjas ka nende toetatud arstide koolitusreisid.
"Tegemist ei olnud 10-20, vaid tegemist oli sadade arstidega. Seal oli üle 1200 sissekande, kus on arstid käinud. Ja need paigad olid väga eksootilised. Toon näiteks: Hawaii saared, Jaapan, Filipiinid, Malaisia, India jne. Tavainimesel on sinna minna väga kallis. Minul tekkis küsimus, kas neid koolitusi - konverentse, seminare - on vaja nii massiliselt ja väga paljudele arstidele korraga? Kas siin ei ole tegemist sellega, et koha atraktiivsus on peamine mõjutegur, mis sunnib sellist käitumist harrastama?" rääkis Kadri Jakobson.
Ravimiametile esitatud ravimifirmade reklaamiaruannetest selgus, et koolitusreisideks on makstud mullu enam kui miljon eurot ehk üle 16,5 miljoni krooni. Et toetusi on makstud rohkem kui 1200 korral, tähendab see, et laias laastus käib ravimifirmade kulul eksootilistes riikides koolitusreisidel ligi neljandik Eesti arstidest.
Ajakirjanik rääkis paljude arstide ja ravimifirmade esindajatega ning selgus, et ka arstid ise esitavad avalduse, kuhu nad soovivad minna, kuid sihtkohti pakuvad välja ka ravimifirmad.
"Kuidas see täpselt on - ega meie ei tea. Küsimus on selles, et me ei näe selle süsteemi läbipaistvust. Me kirjutasime faktidest, mis meile vastu vaatasid, aga me kritiseerime süsteemi kui sellist," ütles Jakobson, kelle sõnul on maksumaksjatel ja avalikkusel õigus teada, milliseid hüvesid arstid ravimifirmadelt saavad.
Jakobson kinnitas, et ei süüdista ühtegi arsti ega taha teha meelevaldseid üldistusi. Samas ütles ta, et arstid, kelle poole ta pöördus, ei olnud nõus seda teemat kommenteerima.
"Olgem ausad - kui ravimifirmadel ei ole võimalust [arste] mõjutada, siis miks nad neid reise teevad?" küsis ajakirjanik.
Eile jätkas Kadri Jakobson arstide ja ravimifirmade suhete teemat ja kirjutas sellest, et Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige, arst Tõnu Juul käis ravimifirma kulul Marokos ja lasi kinni maksta ka uroloogide assotsiatsiooni liikmemaksu.
Perearstide seltsi juhatuse liige Diana Ingerainen ütles telefoniintervjuus "Terevisioonile", et perearsti pearaha sees on ka koolituskulud. 1900 patsiendiga, kellest vaid 1600-l on ravikindlustus, jagub talle aastas vaid 3000 krooni koolituskulusid, millest jätkub paremal juhul kahe-kolmepäevaseks koolituseks Tartus, arvestamata kulusid perearsti asendamiseks koolituse ajal.
Allikas: ERR