Ida-Virumaa - kas Eesti korrumpeerunuim piirkond?

Statistika kohaselt on kõige enam kõrgeid riigiametnikke sattunud korruptsioonikahtlustega uurimise alla Ida-Virumaal, kohus on aga altkäemaksu võtmises süüdi mõistnud sellest maakonnast ainult ühe inimese.

Mai keskel vahistati altkäemaksu võtmises kahtlustatav Narva abilinnapea Andrei Filippov, üleeile peeti kinni Jõhvi vallavolikogu liige Alar Seppern, keda kahtlustatakse konkurentsikuriteo toimepanekus. Teadaandeid kriminaalasjade algatamisest Ida-Virumaa ametnike kohta tuleb peaaegu sama regulaarselt nagu ilmaennustusi, kirjutas ERRi venekeelne uudisteportaal.

Justiitsministeeriumi andmetel on alates 2008. aastast sattunud Eestis uurimise alla 18 ametnikku, neist 9 Ida-Virumaal. Kirde-Eesti kohalike omavalitsuste juhtidest on kriminaalasi algatatud kolme linnapea, kahe vallajuhi, kahe abilinnapea, ühe saadiku ja ühe osakonnajuhataja kohta.

Kohtusse on saadetud viis asja, millest kahe kohta on langetatud otsus: üks õigeksmõistev otsus endisele Narva abilinnapeale Sofia Homjakovale ning üks süüdimõistev otsus endisele Narva linnavolikogu saadikule Aleksander Moissejevile.

Riigikogu saadik ja sealse Ida-Virumaa toetusrühma esimees Lembit Kaljuvee ei pea aga piirkonda riigi kõige korrumpeerunumaks.

"Ametnikke on kinni peetud paljudes Eesti omavalitsustes, kuid süüdi mõistetud on väheseid," nentis ta ja lisas, et prrobleem ei ole inimestes, vaid seadustes.

"Seadused peavad tööle kaasa aitama, mitte seda takistama. Praegu tuleb aga välja, et kui kõike seadusetähe järgi teha, ei saa kohalikud võimud töötada. Ma ei räägi, et korruptsiooniga ei oleks mingeid probleeme, kuid praegune olukord, kui inimesi mitu aastat mööda õiguskaitseorganeid veetakse ja tulemuseks on null, ei ole normaalne," lausus Kaljuvee.

Tema arvates peaks õiguskaitseorganid hoolikamalt töötama ja enne inimeste vahistamist korruptsioonijuhtumeid põhjalikult uurima.

Pomerants: korruptsioon takistab piirkonna arengut

Samuti riigikogu Ida-Virumaa toetusrühma kuuluv endine siseminister Marko Pomerants leiab aga, et kohaliku võimu esindajad tahavad lihtsalt ettenähtust rohkem raha saada.

"Kui olukord selles regioonis oleks normaalne, siis investeeriksid ettevõtjad oma raha Ida-Virumaale palju aktiivsemalt ja töötuse probleem laheneks paremini, aga kui reaalset turumajandust ei toimu, kui tellimusi jagatakse ainult kitsale lähedaste ettevõtete ringile, pidurdub piirkonna areng," selgitas Pomerants.

Ta lisas, et olukorra parandamiseks peaksid korrakaitsjad aktiivsemalt töötama, teine võimalus on aga see, et inimesed ise järele mõtleksid, kas neil on vaja selliseid võimuesindajaid, kes nende taskust raha varastavad.

Rein Aidmaa, kes on riigikogu Ida-Virumaa toetusrühma teine esimees, lisas, et ükskord öeldi talle otsesõnu: las nad varastavad, nad on ju omad.

"Kohalikud võimud ütlevad, et nad aitavad niiviisi kaasa kohalikule ettevõtlusele, aga tegelikult on selline toetus hoopis kahjulik ning eriti just nende omavalitsuste elanikele," märkis ta.

Aidma tõi välja ka veel ühe probleemi: nimelt on selle piirkonna elanikud ise valmis ametnikele altkäemaksu andma, sellist suhtumist tuleb aga muuta.

 

Allikas: ERR