2025. aasta riigieelarve seletuskirja lisast ei leia enam varasemates eelarvetes tavapäraselt sisaldunud täpset infot juriidiliste isikute toetuste kohta. Rahandusministeeriumi hinnangul on selliste kulude näitamine olnud ekslik, kuid riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi sõnul vähendab muudatus eelarve läbipaistvust.
Kui varem sisaldas eelarve lisa 3 pealkirjaga "Kavandatavad toetused juriidilistele isikutele valitsemisalade ja programmide lõikes" konkreetseid mittetulundusühinguid ja sihtasutusi ning neile tegevuskuludeks ja investeeringuteks riigieelarvest eraldatud summasid, siis 2025. aasta riigieelarves on selle alajaotuse detailsuse aste märksa väiksem.
Osa asutuste kohta näeb jätkuvalt täpseid rahaeraldisi, kuid paljude rahasummade puhul jääb nende tegelik saaja ja kasutus hämaraks.
Nii leiab tabelist info, et näiteks täiskasvanuharidust toetavate tegevuste tarbeks on ette nähtud 101 000 eurot ning toetuse eraldamise aluseks on märgitud "Ministri käskkiri". Muusikakollektiividele ja kontserdikorraldajatele tegevuskuludeks eraldatava 445 000 euro kohta saab eelarvelisast teada, et raha on eraldatud kultuuriministeeriumi 12. novembril 2018 tehtud määruse number 3 "Muusikakollektiivide ja kontserdikorraldajate toetamise tingimused ja kord" alusel.
Nende näidetega sarnaseid rahaeralduste selgitusi on kümneid ja kümneid, mis tähendab, et kui soovida eelarvest antud toetustest täit infot saada, tuleks kõigi summade juures selgituseks olevad ministri määrused, käskkirjad, lepingud ja muu selline ükshaaval üles otsida, et rahaeraldiste tegelikust sisust aimu saada. See ei ole paraku realistlik eesmärk, arvestades, et toetusesaajaid on sadu ning paljude lepingute juures ei ole ka kuupäeva välja toodud.
Riigikogu rahanduskomisjoni liikme ja endise rahandusministri Aivar Sõerdi sõnul vähendab muudatus läbipaistvust. Sõerd (Reformierakond) märkis, et kõnealune eelarve seletuskirja lisa peaks andma infot selle kohta, kui palju eraldatakse ministeeriumide alt raha erinevatele sihtasutustele tegevustoetustena.
"Kui nüüd ka selle informatsiooni osas on toimunud muutus, mis läbipaistvust vähendab, pole see kindlasti kooskõlas selle suunaga, mis on ka koalitsioonilepingus võetud. See on vastupidises suunas minek," ütles Sõerd. "Mingid muutused on toimunud ja mitte läbipaistvuse suunas, pigem on infovälja vähemaks võetud."
Reformierakonna, SDE ja Eesti 200 suvel sõlmitud koalitsioonilepe ütleb: "Riigieelarve peab olema arusaadav ja läbipaistev. Alustame 2025. aasta riigieelarve seletuskirjas paralleelselt tegevuspõhise eelarvega ka kuluarvestuse põhise eelarve avaldamisega. Seejärel otsustame tegevuspõhise eelarvega jätkamise vajaduse ja muutused eelarve koostamisel."
2025. aasta riigieelarve esimene lugemine on riigikogu suures saalis kavas 16. oktoobril, seejärel saab muudatusettepanekuid eelarvele teha 30. oktoobrini.
Loe täpsemalt ERR kodulehel siin.