Erakondade võlad

Eesti suurparteide eelmise aasta koguvõlg oli 48 miljonit krooni. Nüüd maadleb võlgadega vaid Keskerakond.


Keskerakond: võlg 30 miljonit

Keskerakond on ainus erakond (kui IRL oma kinnisvarast lahti saab), kes evib kinnisvara. Väga magusas paigas: Toompeal Toom-Rüütli tänaval. Ka on ninasarvikuparteil pärandusena saadud majaosa Tartus. "Kinnisvara hetkeväärtus on ligi 35 miljoni krooni," paljastab erakonna peasekretärile Priit Toobal.

Erakonna võlakoorma täpset suurust ta ei ütle, vaid vihjab, et see jääb alla 30 miljoni krooni. Erakonnal on võlgu ka riigile. Krediidiinfo andmetel 438 046 krooni. Sealhulgas on ettevõttel ajatatud maksuvõla summa 219 132 krooni ja intressivõlg 3413 krooni.

"Erakonna maksuvõlg on tekkinud töötasude maksmisest. Maksuametiga on sõlmitud kokkulepe, et tasume neile 6. jaanuaril," selgitab Toobal. "Kõik kohustused on plaanis tasuda kahe aasta jooksul!".

Hiigelvõlgades erakond riputab siiski tänavatele valimisplakateid. Kuidas nende eest tasutakse? Priit Toobal: "2011. aasta kampaania on maksumuselt kindlasti odavam varasematest. Täpsed summad selguvad kampaania käigus – kui on küsitud ja saadud hinnapakkumised. Võimalikult suur osa arvetest tasutakse kohe. Ülejäänute osas sõlmitakse kokkulepped."

2007. aastal olid Keskerakonnal riigikogu valimise kulud kokku 41 390 621,32 krooni.


Rahvaliit: võlgadeta

Kvartali kõige tublim on Rahvaliit, sest veel septembris oli partei võlg riigi ees 184 078 krooni. Oktoobris tasuti sellest ligi 150 000 ja novembris vähenes võlg 15 295 kroonile. Esmaspäeval oli võlg veel 6648 krooni ja pärast Õhtulehe pärimist see kustutati. Rahvaliidu esimehe Andrus Bloki sõnul parteil rahamuret samahästi kui pole: "Mõned arved on üleval, aga eks me klaarime need jõudumööda ära. Mingit suurt ja katastroofilist võlga ei ole."

Rahvaliidu 2007. aasta kampaania eelarve oli üle 13 miljoni krooni. Nüüd peab Bloki sõnul hakkama saama kahe miljoniga.


IRL: võlgadeta

Kõik parteid (ka IRL) nuiasid aasta algul, et siseministeerium maksaks neile terveks aastaks ette nähtud riigieelarvelist toetust mitte iga kuu piiskhaaval, vaid kopsakamalt – neli korda aastas. IRLi pressiesindaja Rauno Veri sõnul tekkisid 2009. aasta europarlamendi ja kohalike omavalitsuste valimistest võlad, mis tuli kiiresti tasuda. Parteide nõudmine rahuldati.

Septembris alustas IRL oma noobli peakorteri, Wismari 11 maja ehk Villa Jacoby müüki, kinnitades, et mitte raha saamiseks, vaid kulude kokkuhoiuks.

Bürooks hoone ei sobivat. Veri möönab: "Maja müügiprotsess ei ole praeguseks ajahetkeks lõppenud." Kõik eelmiste valimistega seotud arved on IRL tasunud.

Eelmistel riigikogu valimistel oli IRLi kampaania eelarve 793 078 krooni. Kevadiste valimiste eelarve veel täpsustub.


Reformierakond: võlgadeta

Reformikate peasekretäri Kristen Michali sõnul ei ole Reformierakonnal ühtki võlgnevust ega laenu.

Valimistele kulutatakse siiski vähem kui varem. "Valimiste eelarve on väiksem kui varasematel aastatel – täpset numbrit on veel vara öelda, sest ka kandidaadid ise teevad kampaaniat," räägib Michal.

2007. aasta riigikoguvalimiste kampaanias kulus Reformierakonnal kokku 30,5 miljonit krooni.


Sotsid: võlga miljon

Sotsidel on riigi ees võlg, millest partei peasekretär Kalvi Kõva ei tea midagi. "Mis see on? Seda nüüd ma ei oska küll kommenteerida. Mulle tuleb see päris üllatusena," ütleb Kõva 47 002 krooni maksuvõla ja 446 krooni intressivõla kohta.

Septembris sotsidel võlga riigi ees ei olnud. Küll oli üks kroon intresse maksta. Üldiselt võtab Kõva erakonna rahaasju rahulikult. "Rahaasjad on pingelised nagu parteidel ikka. Arvete maksmise viivitus on kuu-poolteist viimasel ajal, mis on muidugi raskel ajal halb."

Kokku on sotside võlg miljoni kandis. Majandusaasta aruande järgi oli see aasta algusel seitse miljonit.

Tuleva aasta reklaamikampaania suuruseks hindab ta viis miljonit. 2007. aasta valimiskampaaniaks kulutasid sotsid ligi kaheksa miljonit krooni.


Rohelised: võlgadeta

Eestimaa Roheliste esimese eestkõneleja Aleksei Lotmani sõnul parteil võlgu ega laene pole: "Me maksame arved kohe. Enamasti enne maksetähtaega."

2007. aasta riigikogu valimistele kulus rohelistel 2,5 miljonit krooni, Europarlamendi ja kohalike omavalitsuste valimistele mullu kokku 3,4 miljonit krooni. "Eelolevate valimiste kohta võib öelda, et eelarve jääb samadesse piiridesse, mis eelmised," lubab Lotman.

 

Allikas: ohtuleht.ee