Kas noored on päriselt hukas? Milline peaks välja nägema korruptsioonivaba demokraatia erakondade rahastamise vaates? Kutsume Arvamusfestivalile meiega koos lahendusi otsima!

09.08.2021

Ootame teid Arvamusfestivali “Tõde ja õiglus” alale kaasa mõtlema ja arutlema! Kuigi erinevatel teemadel, on meie kahe arutelu eesmärk koos otsida probleemide juurpõhjuseid ning uudseid lahendusi. Paar aastat tagasi, oma päris esimesel Arvamusfestivali arutelul, uurisime teiega lähemalt vihjeandmise temaatikat ning panime kõik õpitu kohe töösse. Näiteks saime aru, et isegi nii lühikese ajaga nagu 90 minutit on võimalik muuta inimestes suhtumist vihjeandjatesse ning leidsime tollal kasutusel olnud “vilepuhujale” neutraalsema ja eestipärasema mõiste “vihjeandja”. Tule ja panusta ka seekord – see on meile päriselt oluline!

Laupäeval, 14. augustil kell 12:00-13:30 ootame teid arutlema teemal “Miks oleme nii kindlad, et noored Eesti ausamaks muudavad, kui statistika seda ei tõesta?”

Vahet pole, millest räägime - ettevõtluskultuurist, riigivalitsemisest, poliitikast - kuuleme rasketele probleemidele lahendusena ikka, et uus põlvkond on see, kes oma väärtusruumiga meie ühiskonna ausamaks ja eetilisemaks muudavad. Samas näitavad uuringud, et noored tunnevad korruptsiooni halvemini ära, tolereerivad seda vanematest inimestest rohkem ning andestavad ka korrumpeerunud poliitikule rohkem, kui too on valitsemises tõhus. Sellest lähtuvalt ei tundu tulevik üldsegi nii helge.

Arutelu veab siseaudiitor ja KVE liige Elsa Leiten ning arutlevad Remo Perli (PPA korruptsioonikuritegude büroo kriminaalametnik), Kadri Org-Lilleväli (Eesti Koostöö Kogu demokraatia valdkonna ekspert), Liisa Junolaine (Eesti Noorteühenduste Liidu noorte osaluse spetsialist ) ja Aive Pevkur (TTÜ ärikorralduse instituudi vanemlektor ja KVE liige).

Meie teine arutelu toimub samal päeval ehk 14. augustil kell 18:00-19:30 ning keskendub teemale “Mis oleks, kui otsiks vaid väikeannetajaid ehk korruptsioonivaba demokraatia uuendustalgud”

Viimase aasta jooksul oleme kuulnud erinevaid ideid sellest, kuidas erakondade rahastamine süsteem muutuda võiks: ära on tahetud kaotada nii erakondade rahastamise järelevalve komisjon; arutlusele on tulnud valimiskampaania kulutustele limiidi panek, kulutuste detailsem esitamine, järelevalve suurendamine ja isegi eraisikute annetuste ära keelamine.

Korruptsiooniriskide maandamine kõrvale jättes tekib neid ettepanekuid vaadates küsimus: kas me ei peaks astuma hoopis paar sammu tagasi ja endalt küsima, mis mõju on nendel pakutud sammudel meie demokraatiale ja kodanike osalusele ning panusele valitsemisesse? Kas saamegi seadustelt oodata, et need kaotaksid korruptsiooniriski erakondade rahastamisest või on selleks tarvis sügavat kultuurimuutust?

Arutelu sütitab Paide teater. Talgud toimuvad kahes vaatuses koos grupijuhtide Alari Rammo (Vabaühenduste Liidu huvikaitsja), Steven-Hristo Evestuse (Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees), Kaimar Karu (Ettevõtja, endine IT- ja väliskaubandusminister), Jaanus Tehveri (Advokaadibüroo Tehver & Partnerid vandeadvokaat ja Eesti Advokatuuri esimees) ja Kai Klandorfiga (vabakonna huvikaitsja, Vabaühenduste Liidu juhataja). Arutelu juhib ajakirjanik Johannes Tralla.

Leia üritus ka Facebookist.