Riigikogu põhiseaduskomisjoni ja korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni tänasel ühisistungil oli arutusel valitsuse algatatud erakonnaseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (655 SE), mille eesmärk on täpsustada erakondade rahastamist. Eelnõu menetlev põhiseaduskomisjon otsustas saata eelnõu Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 14. aprillil.
„Kuivõrd erakondade rahastamisega seonduvad küsimused on korduvalt pälvinud avalikkuse tähelepanu, siis usun, et Riigikogu ei venita eelnõu menetlemisega ja kevadistungjärgu lõpuks, enne jaanipäeva on see ka seadusena vastu võetud,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde.
Põhiline arutelu tänasel istungil keskendus selle üle, kes peaks erakondade ja valimisliitude valimiskampaania rahastamist kontrollima – kas see peaks olema ka praegu seda funktsiooni täitev Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon, Vabariigi Valimiskomisjon või Riigikontroll. Eelnõu praeguses redaktsioonis on see funktsioon antud Vabariigi Valimiskomisjonile, kuid tänasel arutelul ei välistatud ka muid võimalusi.
Lisaks oli tänasel istungil kõnel all valimisliitude muutuv regulatsioon kohalikel valimistel. Eelnõu kohustab valimisliite registreerima mittetulundusühinguna ja kohaldab nende rahastamisele ja kontrollimisele samu reegleid, mis erakondadele. Kui erakondade registreerimiseks on nõutav 1000 liikme olemasolu, siis valimisliitude puhul niisugust nõuet ei ole.
Uue regulatsioonina võimaldab eelnõu võtta erakondadel, lisaks annetustele, füüsiliselt isikult vastu ka laenu.
Eelnõu eesmärk on muuta erakondade, valimisliidu ja üksikkandidaadi rahastamise süsteem ja valimiskampaania aruandlus läbipaistvamaks ning kehtestada reeglid annetustele, sätestada keelatud annetuste vastuvõtmise tagajärjed, anda järelevalvepädevus sõltumatule järelevalveorganile ja kehtestada mõjusad karistused neile, kes eiravad seadusega kehtestatud reegleid.
Tänasel istungil osalesid justiitsminister Rein Lang, õiguskantsler Indrek Teder ja Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu.