Valimiste valvurid: hea valimistava pannakse kõige hullemini proovile sotsiaalmeedias

25.01.2019

On valimiste-eelne aeg ja seaduse järgi on poliitiline välireklaam keelatud. Kõige keerulisem on hea valimistava rikkumise tuvastamine sotsiaalmeedias, leiab valimiste valvurite esindaja Andrei Liimets.
"See on uus lahinguväli, kus reeglid pole päris paigas ja head tavad ei ole [välja kujunenud]. Ma loodan, et ka seal toimuvast annavad tähelepanelikud kodanikud siiski meile teada," märkis Liimets "Terevisioonis".

Valimiste valvurid on vabatahtlik algatus, mille eesmärk on hea valimistava järgmise kindlustamine ning selle rikkumiste tuvastamine. Valvurid koostavad kuni valimisteni igaks reedeks rikkumiste "edetabeli", mis avalikustatakse "Terevisioonis" ja portaalis ERR.ee.

Valimisseaduse kohaselt on kestab kandidaatide registreerimise viimasest päevast valimispäeva lõpuni aktiivse valimisagitatsiooni aeg, mille jooksul on poliitiline välireklaam keelatud. Esimesed teated hea valimistava rikkumise kahtluste kohta ongi laekunud seoses välireklaamiga.

"Kõige rohkem tähelepanu on saanud ettevõtmine "Meiekandimees Ruusmann läks eile Lätti" ehk Reformierakonna kandidaadi Lätis üles seatud välireklaamid. Algne väide oli, et tegemist on igati õiguspärase käitumise, tänaseks on selgunud, et Läti keeleseadusele see reklaam ei vasta," rääkis Liimets.

Piltuudis: Ivari Padarist teavitav uunikum Võru kesklinnas (1)
Tema sõnul rikub Ruusmanni välireklaam head valimistava isegi juhul, kui tegemist on JOKK-skeemiga.

"Hea valimistava mõte laiemalt on aus käitumine valijate ees. Kui otsitakse võimalust seadustest mööda pugeda, siis seda ei saa pidada ausaks, valijat austavaks ega väärikaks käitumiseks. Ma loodan, et Reformierakonna enda valijad kirjutavad oma erakonnale ja annavad teada, et see ei ole okei käitumine," nentis Liimets.

Mitu teadet on valimiste valvuritele laekunud ka sõidukite kohta, millel olev kandidaadi nägu ja nimi tekitavad küsimuse välireklaami keelu rikkumise kohta.

"Pärast riigikohtu lahendit Artur Talviku ja "Vali kass Artur!" kaasuses oleme üsna absurdses olukorras – nägu ja nimi võivad olla, otsest üleskutset tulla valima ei tohi, samas erakonna slogan kui kaubamärk jällegi tohib…" tunnistab Liimets.

Võttes arvesse, et ka poliitiline välireklaam on seaduses üsna segaselt määratletud, on see kõik kokku tema sõnul paras tulevikuväljakutse seadusandjatele.

Küsimusele, millisest käitumisest saab nende valimiste eel kõige levinum hea valimistava rikkumine, vastas Liimets, et kõik sotsiaalmeedias toimuv on uus lahinguväli, kus reeglid pole päris paigas ja head tavad ei ole veel välja kujunenud.

Hea valimistava rikkumistest võib teada anda aadressil valimistava@heakodanik.ee.

Artikkel jätkub...