Uuring: enim altkäemaksu pakuvad Vene ja Hiina firmad

Välismaal tegutsevad Vene ja Hiina firmad on kõige altimad altkäemaksu pakkuma, selgub Transparency Internationali uuringust.

Reitingutabeli Bribe Payers Index koostamisel võeti aluseks 28 maailma suurima majandusega riiki. Riigid, mille kompaniid paistsid välismaal korruptsiooni poolest kõige vähem silma, võisid saada kuni 10 palli. Esikohta jagasid Holland ja Šveits, kogudes 8,8 palli. Neile järgnesid Belgia (8,7), Saksamaa ja Jaapan (8,6). USA jäi 8,1 palliga kümnendale kohale.

Venemaa jäi oma halbade näitajate tõttu viimasele, 28. kohale, kogudes 6,1 palli. Hiina oli 6,5 palliga eelviimane.

Bribe Payers Indexi koostajad uurisid ka korruptsioonitaset majanduse eri valdkondades. Selgus, et kõige vähem on korruptsioonist mõjutatud põllumajandus ja kergetööstus, mis said 7,1 palli.

Kõige rohkem tuli korruptsioonijuhtumeid ette ühiskondlike rajatiste ehituses, kommunaalteenustes ning kinnisvaraga seotud töös.

Venemaa jäi viimaseks ka eelmises, 2008. aastal koostatud pingereas, kogudes tookord 5,9 palli.

Tihtipeale loodavad muidu üldiselt suurte korruptsiooniprobleemideta riikidest pärit ettevõtjad, et välismaal korruptiivselt äri ajades nad vahele ei jää. "Kuna Eesti korruptsioonitase on siiski märgatavalt kõrgem võrreldes paljude teiste Euroopa riikidega, siis võib ka näiteks Hollandist pärit ettevõtjale näida, et siin on altkäemaks üheks vahendiks äriedu tagamisel ja konkurentsieelise saamisel," märkis ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii.

Uuringust nähtub, et piiriülene korruptsioon ei ole võrreldes 2008. aastaga vähenenud. Esmakordselt hinnati uuringu käigus ka ettevõtete endi vahel aset leidva korruptsiooni tõenäosust ning tippjuhtide hinnangul on see sama laialt levinud kui ametnikele altkäemaksu andmine.

Allikas: ERR