USA esindajatekoda avaldas luurekogukonna vilepuhuja kaebuse

26.09.2019

USA esindajatekoda avalikustas neljapäeval toimetatud versiooni kaebusest, mille vilepuhuja esitas president Donald Trumpi ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski telefonikõne kohta.
USA esinajatekoda ja senat otsustasid, et kirjast tehakse avalik dokument. Läbipaistvust kaebekirja osas nõudis teiste seas ka Trump ise.

Esindajatekoda avalikustas kaebuse toimetatud versiooni enne seda, kui esindajatekoja komitees annab neljapäeva hommikul avalikul kuulamisel ütlusi USA luuredirektori kohusetäitja (DNI) Joseph Maguire.

Kaebekirja kaudu sai muu hulgaks teatavaks vaidlusalune telefonikõne Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskiga.

Ühe luureametniku esitatud kaebusest selgus, et Valge Maja püüdis pärast Trumpi 25. juuli telefonivestlust Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga konfiskeerida kõik vestlusest tehtud ülestähendused.

Dokumendis seisis, et hilisem vilepuhuja sai Valge Maja sellistest jõupingutustest teada mitmelt USA ametnikult.

Valge Maja avaldas kolmapäeval 12. augustil esitatud ja rohkem kui kuuks ajaks Maguire'i lauale toppama jäänud viieleheküljelise kokkuvõtte telefonivestlusest, millest selgub, et Trump ärgitas Zelenskit tegema koostööd oma ihuadvokaadi Rudy Giuliani ja justiitsministri William Barriga presidendi poliitilise vastase Joe Bideni küsimuses.

Valge Maja avalikustas viis lehekülge pika stenogrammi kolmapäeval.

USA meedia teatel tahab vilepuhuja anda ütlusi kongressi mõlema koja luurekomiteede ees.

USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi teatas teisipäeval, et kongressi demokraadid liiguvad edasi ametliku juurdluse alustamisega vabariiklasest presidendi Trumpi tagandamiseks.

Zelenski sõnul mõistab Trump Krimmi kuulumist Ukrainale
Pelosi ja teised demokraatide liidrid on ametliku tagandamisjuurdluse alustamisega viivitanud juba kuid, soovides keskenduda järgmisel aastal ees seisvale valimisvõitlusele, kuid rabav paljastus sellest, et Trump võis siduda julgeolekuabi eraldamise Ukrainale abiga demokraatide presidendikandidaadiks pürgiva Bideni mustamiseks, ning parteiliikmete seas suurenev toetus tagandamisele on toonud olukorda muutuse.

Valge Maja lubas demokraatide "hüsteeriale" vastu seista

USA vabariiklasest presidendi Donald Trumpi administratsioon lubas neljapäeval seista vastu demokraatide "hüsteeriale ja võltsnarratiividele" pärast kaebuse avalikustamist, mille esitas presidendi käitumise kohta luureametnikust vilepuhuja.

"Selle kaebuse avaldamisega ei ole mitte midagi muutunud. See ei ole midagi muud kui kogum sündmuste tunnistajaks olnud kolmandate osapoolte ütlustest ja kokkuklopsitud pressiavaldustest," ütles Valge Maja pressiesindaja Stephanie Grisham.

"Valge Maja jätkab vastuseismist hüsteeriale ja võltsnarratiividele, mida esitavad demokraadid ja paljud peavoolumeedias," lausus ta avalduses.

Pelosi süüdistas Valget Maja kinnimätsimises

USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi süüdistas neljapäeval Valget Maja luureametnikust vilepuhuja kaebusega seoses kinnimätsimises.

Demokraadist spiikri sõnul ei lubanud Valge Maja avalikustada vilepuhuja kaebust.

"See on kinnimätsimine," ütles ajakirjanikele Pelosi, kes otsustas teisipäeval minna esindajatekojas edasi presidendi tagandamisjuurdlusega.

Tundmatuks jäänud vilepuhuja väitel püüdis Valge Maja pärast Trumpi 25. juuli telefonivestlust Ukraina presidendiga piirata ligipääsu kõigile vestlusest tehtud ülestähendustele.

Pelosi sõnul "varjas Valge Maja poliitilise iseloomuga informatsiooni".