Ühing ei toeta kapo uurimisalluvuse kitsendamist

27.01.2012

Kaitsepolitsei on teinud korruptsioonijuhtumite paljastamisel head tööd ning seetõttu poleks mõistlik jätta nende pärusmaaks vaid luuretegevust, leiab ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii.

Nimelt on justiitsministeeriumis valmivas uues julgeolekuasutuste seaduses ühe variandina töös ka idee lüüa kaitsepolitseiameti tegevus kaheks: jätta Toompuiestee 3 ja selle harukontorite rahvale küll luuramine, aga korruptsiooniuurimine viia mujale.
 
Asso Prii sõnul oleks sellist vangerdust raske mõista. "Ei saa aru, mis oleks need põhjused teha nii olulisi muutusi hetkel, kui kaitsepolitsei teeb head tööd," lausus Prii intervjuus Vikerraadiole.
 
Ühingu eestvedaja sõnul on suurte korruptsioonijuhtumite esilekerkimine või avastamine õiguskaitseorganite poolt muutunud intensiivsemaks. "Ei saa eitada, et nende pädevus on oluliselt tõusnud võrreldes sellega, mis oli 10 aastat tagasi. "
 
Tema sõnul on üldine tendents lääneriikides, et anda uurimisorganitele antakse juurde sõltumatust ja institutsionaalset pädevust. "Kaitsepolitsei eesmärgiks on Eesti julgeoleku tagamine ja suured korruptsioonijuhtumid kahjustavad seda. Pean nõustuma Marko Pomerantsiga, et kapo on teinud head tööd ja ei ole põhjust seda struktuuri lõhkuda."
 
Seevastu näiteks Jaanus Rahumägi, kes riigikogu eelmises koosseisus juhtis nn kapo komisjoni, on lahkulöömise tugev pooldaja.
 
"See on Eesti põhiprobleem, et meil on luuramine ja politseitöö ühes majas. On üks tugev kõikvõimas kapo ilma ühegi konkurendita," ütles ta eilses Postimehes. "Luureasutust kontrollitakse ju palju vähem. Paraku me ei tea kunagi, kui palju kasutatakse luureinfot selle esimese politseilise funktsiooni jaoks."
 
Allikas: ERR.ee