Üheksa Araabia riigi ja territooriumi elanikud tajuvad korruptsiooni süvenemist, eriti poliitilises kriisis vaevlevas Liibanonis ja sõjast haaratud Jeemenis, selgub teisipäeval avaldatud uuringust.
Korruptsioonivastase organisatsiooni Transparency International uuringus küsitleti 11 000 inimest. Vastused näitasid korruptsiooni süvenemist ka Alžeerias, Egiptuses, Jordaanias, Marokos, Palestiina aladel, Sudaanis ja Tuneesias.
Nende riikide elanikest, keda uuringu käigus küsitleti, oli sellisel seisukohal 61 protsenti.
«Avalikkuse rahulolematus korruptiivsete liidrite ja režiimidega on olnud Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas peamine muutuste tõukejõud, eriti Araabia kevade protestidega seoses,» teatas Berliinis tegutsev vabaühendus.
«Siiski näitab meie globaalne korruptsioonibaromeeter poole kümnendi möödumisel neist protestidest endiselt avalikkuse laialdast rahulolematust valitsuste jõupingutusega vähendada korruptsiooni riigisektoris,» kirjutas Transparency.
Organisatsiooni hinnangul «leiab enamik piirkonna inimesi, et korruptsioon on viimasel ajal süvenenud (61 protsenti) ja paljud arvavad, et valitsusametnikud ja parlamendiliikmed on tõsiselt korrumpeerunud».
Liibanonis nägi korruptsiooni süvenemist 92, Jeemenis 84, Jordaanias 75 protsenti vastanuist, Egiptuses seevastu 28 ja Alžeerias 26 protsenti.
77 protsenti küsitlustele vastanud jeemenlastest ja pooled egiptlased ütlesid, et on maksnud avaliku teenuse saamiseks altkäemaksu. Sama väitsid üheksa protsenti tuneeslastest ja neli protsenti jordaanlastest.
Raporti autori Coralie Pringi sõnul on Transparency «eriti mures» Liibanoni pärast, millel ei ole alates 2014. aasta maist presidenti.
Uuringu tulemused Araabia kevade suurima eduloo Tuneesia kohta on seevastu väga positiivsed, ütles ta. «Paljud leiavad, et neil on võimalik korruptsioonivastases võitluses midagi ära teha,» lausus Pring.
«Samas tunneb enamik inimesi isegi Tuneesias, et valitsus ei saa korruptsiooniga võitlemisega hakkama,» sõnas ta.