Salasigarettidega äritseja pakkus 23 000 krooni altkäemaksu

15.04.2010

Rakvere politseinikud pidasid nädala jooksul kinni kolm salasigarettidega äritsenud meest, kellest üks lootis politseinikule üle 23 000 krooni altkäemaksu pakkudes vastutusest vabaneda.

Ööl vastu laupäeva pidasid Rakvere patrullpolitseinikud kinni kiirust ületanud väikekaubiku Volkswagen Caddy, millest läbivaatusel leidsid politseinikud 2000 pakki salasigarette ja anuma alkoholilõhnalise vedelikuga, ütles Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Mari Luuk ERR-i uudisteportaalile.

"Politseinik palus kaubiku juhil, 54-aastasel mehel tulla politseijaoskonda asjaolude selgitamiseks, kuid too pakkus seepeale politseinikule veidi üle 23 000 krooni altkäemaksu, millest politseinik keeldus," ütles Luuk.

Politsei alustas mehe suhtes kriminaalmenetlust nii altkäemaksu andmise kui ka tubakatoodete käitlemise korra rikkumise eest.

Sama päeva õhtul pidas politsei liiklusjärelvalve käigus Laekvere vallas kinni sõiduauto Mercedes-Benz, mille kontrollimisel leiti salongis olnud kilekottidest Vene maksumärkidega 393 pakki sigaretti, kuus pooleliitrist viinapudelit ja ühe kaheliitrine veinipudeli. Lisaks oli ühes kotis veel Venemaal toodetud erinevaid ravimeid kokku 112 lehte.

Autos olnud kaks Narva-Jõesuust pärit meest tunnistasid üles, et koguvad tellimusi ja siis toovad Venemaalt vajaliku kraami soovijateni. Parajasti olidki mehed oma järjekordsel kaubaringil. Politsei alustas sündmuse asjaolude väljaselgitamiseks väärteomenetlust.

Teisipäeval sai politsei väljakutse Rakveres Lembitu tänaval asuvasse korterisse, kust naabrite sõnul kostis juba pikemat aega lärmi. Korteris pidutses politseile juba varasemast tuttav, 50-aastane mees, kes on korduvalt salasigarettide müügiga vahele jäänud.

Arestimajja viimisel pakkus mees, et annab vabatahtlikult kõik oma valduses olevad Vene maksumärkidega sigaretid üle. Mehel oli endaga 39 pakki ning Sõmeru vallas Uhtnas olevas korteris leiti 859 pakki salasigarette.

Mees väitis, et soetas sigaretid Venemaalt oma tarbeks. Kuna teda oli varasemalt väärteokorras karistatud ja tal oli trahv tasumata, siis alustati tema suhtes kriminaalmenetlust.

"Enamjaolt tegelevad illegaalse kauba käitlemisega politseile juba varasemast teada-tunda inimesed, kes teavad täpselt, millega tegelevad ja riskivad. Kahetsusväärne on see, et need inimesed ei lõpeta oma tegevust ka pärast mitmekordset politseile vahelejäämist," ütles Rakvere konstaablijaoskonna piirkonnavanem Tiit Jõgi.

"Tubakatoodete käitlemise korra rikkumine toob endaga kaasa süüdimõistmisel rahalise karistuse või vangistuse, peale selle tuleb tasuda süüdimõistetul sundraha ja menetluskulud. Samuti konfiskeeritakse salasigaretid. Kokkuvõttes läheb ebaseaduslik majandustegevus kalliks maksma," nentis Viru ringkonnaprokuratuuri Rakvere osakonna ringkonnaprokurör Ain Tali.

Karistusseadustik näeb tubakatoodete käitlemise korra rikkumise eest ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse. Altkäemaksu andmise või lubamise eest näeb karistusseadustik ette ühe kuni viieaastase vangistuse.