Parteid varjavad kiivalt, kes neist soovis Vichmanni laenu annetuseks vormistada

Riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) arutas taas Marcel Vichmanni 400 000kroonist laenu, mille temalt võttis üks Eesti erakond, soovides selle tagasimaksmist igakülgselt vältida. Ootuspäraselt ilmnes, et kuu aja jooksul ei suutnud ükski Eesti suurpartei meenutada ärimehelt küsitud summat.

Asja iva on selles, et pärast 2004. aastat ei tohi erakonnad eraisikutelt ega ettevõtetelt sentigi laenata, see summa liikus pangaarvetel aga pärast 2004. aastat.

Novembrikuu istungil otsustas komisjon, et pärib kõigilt parteidelt 400 000 krooni asjus aru. Kes võtab omaks Vichmannilt või mõnelt tema firmalt rahalaenamise?

Eilseks oli üsna ootuspäraselt selgunud, et ükski suurem erakond ei mäletanud, tahtnud mäletada või teada enam midagi rahast, mida tegelikkuses soovis hoopis annetuseks vormistada.

Kuigi Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (perekond Helmed) ja rohelised ei ole komisjonile veel vastanud, on selge, et Reformierakonnale, IRL-il, sotsidele ega Keskerakonnale ei meenu iialgi, kes neist võis Vichmannilt raha lunida.

Komisjoni esindaja Kaarel Tarand möönab, et järgmisi võimalikke samme pole nad veel arutanud. "Kuna aga ERJK pole uurimisorgan, siis ega meil palju vahendeid just pole," annab Tarand mõista, et ilmselt jääbki igaveseks saladuseks, milline parlamendierakond püüdis laenu tagasimaksmist vältida.

Ka Vichmann ise ei ole komisjonil seni aidanud tõele lähemale jõuda.

Novembrikuu Ärilehele antud usutluses rääkis Edelaraudtee omanik ja Go Groupi üks peremeestest Marcel Vichmann, kuidas laenas ühele Eesti suurparteile 400 000 krooni, aga too ei tahtnud seda kuidagi tagasi maksta.

Vichmann rääkis Ärilehele antud pikas intervjuus, kuidas kunagi aastaid tagasi küsis üks partei tema käest laenu. "Summa oli 400 000 krooni. Mõtlesin, leppisime kokku ja nad said raha. Kokkulepe tähendas, et nad pidid laenu tagasi maksma. Ja kujutage ette: nad maksidki lõpuks, aga kui laenu tagasimaksmise aeg hakkas kätte jõudma, algas jutt, et kas sa ikka tahad seda laenu tagasi. Kas saaks niimoodi, et me ei maksa tagasi?" rääkis Vichmann.

"Ma olin sellisele värgile kategooriliselt vastu. Leppisime alguses kokku, et see on laen, mis tasutakse kokkulepitud tähtajaks ja kogu lugu. Ja kui erakond ei ole võimeline õigeks ajaks laenu tagastama, lepime kokku uue tähtaja või teeme maksegraafiku. Oi, kui pahased nad minu peale olid! Kohe väga kurjad olid. Nad ei saanud üldse aru, et meie, laenajad olime ju neile heateo teinud ja neid hädast välja aidanud. Nad oleksid võinud olla meile tänulikud, aga tegelikult oli suhtumine minu jaoks täiesti vastuvõetamatu," kirjeldas ettevõtja juhtunut. Partei nime ei soostunud Vichmann nimetamast. „Mis seal vahet on!? Kõik suured käituvad samamoodi, ühesuguse mustri järgi," andis ta vaid vihje.