Õigusteadlane: Tallinnas on kõige ehtsam poliitiline korruptsioon

14.03.2013

 

Õigusteadlane ja Jüri Saar arvab, et õiguskaitseorganid võiks Tallinna linnavalitsuse ametite politiseerimise uurimiseks alustada kriminaalmenetlust, sest mõjuvõimuga kauplemise tunnused on täiesti selgelt tuvastatavad.

"Siin ei ole mitte ainult tunnused, vaid see on kõige ehtsam poliitiline korruptsioon," ütles Saar ERR-i uudisteportaalile.

"Praegusel juhul on minu meelest kõik võimalused selle tõestamiseks, et mõjuvõim on olemas, et seda mõjuvõimu kasutatakse ja tulemuseks on Tallinna linna elu paremaks muutmiseks ette nähtud rahade liikumine parteikassasse," lausus Saar, kes kuulub ise MTÜ Vaba Isamaaline Kodanik ridadesse.

Saar märkis, et kui võetakse parteilisel printsiibil inimesi tööle, kui nad kohustatakse maksma andamit sellest sissetulekust, mis neile mõjuvõimsa isiku või struktuuri poolt määratakse, siis jooksevad siin kõik otsad ilusti kokku.

Saare sõnul on küsismus selles, kui õnnestunult on meie karistusseadustikus selliste juhtumite kohta vastavad koosseisud olemas. Ta tõi näiteks Reformierakondlase Mati Eliste juhtumi, mis riigikohtus kokku kukkus.

"Riigikohus leidis, et mõjuvõimuga kauplemise koosseisu ei olnud võimalik Heliste puhul tuvastada. Riigikohtu otsus näitas piltlikult seda, et see koosseis, nagu ta on karistusseadustikus sees, on pelgalt teoreetiline," märkis Saar.

Ta lisas veel, et oluline on tõestada, et keegi on saanud isiklikku kasu. Seega on põhiline küsimus see, kas parteiline kasu on isiklik kasu või mitte? "Tegelikult on ta täielikult isiklik, sest erakond on üks grupp inimesi, kellel on kindlad huvid. Neil on huvi võimul olla," sõnas Saar.

"Ma arvan, et meie õiguskaitse organid võiksid proovida uut katset, kas nüüd õnnestub ära näidata ja see asi tuvastada," lõpetas õigusteadlane.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal saatis 1. märtsil Tallinna linnapeale ja Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele kirja, milles soovitas kaaluda nelja linnaametniku ametist vabastamist, sest nad ei olnud maksnud oma palgast kokkulepitud protsenti erakonnale. Eilse päeva jooksul selgus, et neljast kaotas töö ainsana keskkonnaameti juhataja Otto Popel.

Lisaks määrati Tallinna Turgude uueks juhiks senine munitsipaalpolitsei juht Monica Rand ja linnapolitsei uueks juhiks Raik Saart, kes mõlemad kuuluvad Keskerakonda ning kummagi ameti täitmiseks konkurssi ei korraldatud. Toobal avaldas, et alates 2005. aastast kehtib Tallinnas keskerakondlastest linnajuhtide vahel kokkulepe toetada 5%-ga brutopalgast erakonda.

Aleksander Krjukov

Allikas: ERR