Korruptsioonivaba Eesti: poliitikutele oleks vaja käitumiskoodeksit

02.12.2011

MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees ja vandeadvokaat Jaanus Tehver ütles elamislubade skandaalist rääkides, et kehtestada tuleks parlamendiliikmete käitumiskoodeks.

 
Tehver ütles Vikerraadio hommikuprogrammis, et nõustub riigiprokuratuuri ja ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) peasekretäri Priit Sibula seisukohaga, et antud juhtum ei ole tõenäoliselt ebaseaduslik.
 
Küsimusele, kas ta näeb juhtumiga seoses mingisuguseid viiteid korruptsiooniohule, vastas Tehver, et loo faktid otseselt seda ei kinnita. "Küll aga on selle loo üldine kontekst selline, mis peaks teadvustama võimalikke ohtusid, sellise tegevusega seoses."
 
"See valdkond on iseenesest problemaatiline ja me oleme sellele tähelepanu juhtinud, et ka parlamendiliikmete seas peaksid selles vallas reeglid olema selgemad. Aga konkreetsemalt selle loo kontekstis on ju küsimus selles, kas poliitikud on kasutanud oma mõjuvõimu selleks, et mõjutada elamislubade väljaandmise menetlust või mitte. See on iseenesest probleem, kui tuleb välja, et seda on kasutatud," märkis ta ning lisas, et samas pole ta seni näinud ühtegi fakti, mis seda kinnitaks.
 
Tehver tunnistas, et toetab seda, et vaja oleks parlamendiliikmete eetikakoodeksit. "Toetan kahe käega seda seisukohta. Oleme seda väljendanud, et parlamendiliikmel võiks Eestis olla kehtestatud eetikakoodeks. Ja siin on kuidagi kokkusattumusena selline juhus, et eile europarlament põhimõtteliselt kinnitas enda parlamendiliikmete eetikakoodeksi, mis võiks olla ka meile mingisuguseks eeskujuks."
 
Eetikakoodeksis peaks äritegevuse puhul olema tema sõnul välistatud parlamendiliikme huvide konflikti sattumine. "Huvide konflikt on keskne küsimus, mida peab vältima. Ka praegu on  Eesti seadustesse sisse kirjutatud teatud meetmed, mis peaksid seda vältima, aga eetikakoodeksi tasandil on täiendav regulatsioon kahtlemata vajalik."
 
Tehver tõdes, et eetikakoodeks ei ole kohtus mingisuguseks aluseks. "Seda kindlasti mitte, aga see ei ole ka eesmärk. Eesmärk on ikkagi koputada südametunnistusele ja ennetada probleeme. See on eetikakoodeksi A ja O," märkis ta.
 
Initsiatiiv eetikakoodeksi koostamiseks peaks Tehveri sõnul tulema riigikogu juhatuselt või kõigi fraktsioonide juhtide ühise algatusena. Ta avaldas lootust, selline initsiatiiv tuleb.
Inga-Gretel Linkgreim
 
Allikas: ERR