Korruptsioonivaba Eesti mõistab ametikohtade sidumise parteiga hukka

13.03.2013

 

Ei ole mingit kahtlust, et avaliku teenistuse ametikohtade politiseerimine väärib hukkamõistu, ütles ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees, vandeadvokaat Jaanus Tehver.

Tallinna linnaametites kõrgetel kohtadel töötavad inimesed maksavad Keskerakonnale viis protsenti oma brutopalgast. Jaanus Tehver ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et maksumaksja rahaga partei ülalpidamisse saab suhtuda ainult negatiivselt.

"Probleemi üldisem taust on see, mida nimetatakse avaliku teenistuse ametikohtade politiseerimiseks, raha küsimine on seal isegi sekundaarne probleem. Probleem number üks on see, et on politiseeritud ametikohad, mis ei peaks olema üldse erakondliku kuuluvusega seotud," nentis ta.

Küsimuse, kas partei peajoonega seotud linnaametnikku saab oma professionaalsetes otsustes sõltumatuks pidada, vastas Tehver, et mitte mingil juhul.

"Täna avalikuks tulnud kirjavahetus on eelkõige tähelepanuväärne just selle poolest, sest tegu on ühe erakonna peasekretäri pöördumisega sama erakonna esimehe poole. Ehk siis linnaametniku teenistusest vabastamist arutati kui parteisisest küsimust. See iseloomustab väga ilmekalt, et selline lähenemine olemuselt mittepoliitiliste ametikohtade täitmisele on kindlasti äärmiselt kahetsusväärne," lausus ühingu juht.

Ta lisas, et avaliku teenistuse ametikohtade sellisel viisil politiseerimine väärib ainult hukkamõistu.

Kui võrrelda Reformierakonna rahastamisskandaali ja värskelt ilmsiks tulnud linnaametnike rahalist seotust Keskerakonnaga, siis mõlemad nähtused on Tehveri sõnul poliitilise korruptsiooni vormid, millel on küll ka omad erinevused.

Allikas: ERR