Keskerakond, Korb, Kracht ja Teder said kahtlustuse kriminaalkuriteos

12.01.2021

Riigiprokuratuur on Porto Francoga seotud kriminaalasjas esitanud kahtlustuse viiele inimesele ja Keskerakonnale. Nende viie inimese seas on Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht ja ärimees Hillar Teder.
Keskerakonda kahtlustatakse mõjuvõimuga kauplemises, ütles riigiprokurör Taavi Pern pressikonverentsil. Neli isikut on kinni peetud esmaste menetlustoimingute läbiviimiseks.

Kahtlustus on esitatud viiele inimesele ja Keskerakonnale. Esimese astme kuriteos kahtlustatakse altkäemaksu andmises ja mõjuvõimuga kauplemises vastavalt Hillar Tederit ja Kersti Krachti. Keskerakonna peasekretäri Mihhail Korbi kahtlustatakse teise astme kuriteos. Ülejäänud kahe kahtlustatava nime kaitsepolitsei esialgu ei avalda.

Esimene kahtlustus seisneb selles, et Teder ja Korb leppisid möödunud aastal kokku, et Teder annetab aasta jooksul Keskerakonnale miljon eurot ning Porto Franco saab sobiva hinnaga võimaluse juurdepääsuteede rajamiseks.

Tederi ja Kracht leppisid Perni sõnul kokku, et Kracht kasutab rahandusministeeriumis oma mõjuvõimu, et Porto Franco laenutaotluse saaks positiivse otsuse. Altkäemaksu andmine jäi aga ära, kuna kaitsepolitsei pidas osapooled kinni. "Ühe kahtlustatava rolliks oli altkäemaksuandmisele kaasaaitamine ja teise mõjuvõimuga kauplemine," märkis ta.

Pern märkis, et tegemist on esialgsete kahtlustustega ja süüdistust pole ühelegi osapoolele esitatud. "Hetkel on kinni peetud neli inimest. Kas taotleme vahistamist, otsustame seejärel, kui läbi on viidud esmased menetlustoimingud," ütles Pern.

Võimaliku süüdimõistmise korral võib Tederit ja Krachti oodata kuni 10 aasta pikkune vanglakaristus. Keskerakonda võidakse teoreetilise süüdimõistmise korral karistada rahalise karistusega. Kuna Keskerakonnal on juba kehtiv karistus, liidetakse see eelnevale trahvile. 

Pern märkis, et altkäemaksu kokkuleppeid sõlmitakse ja täidetakse enamasti pika aja jooksul. "See konkreetne kriminaalmenetlus alustati eelmise aasta alguses," ütles Pern.

Kaitsepolitsei pressiesindaja Harrys Puusepp juhtis tähelepanu, et kuritegu on juba altkäemaksus kokku leppimine ning altkäemaksu reaalse üleandmiseni antud juhtumis ei jõutud.

Kriminaalasi alustati aasta alguses ja uurimise käigus tekkis kahtlus, et inimene on asunud veel uusi kuritegusid toime panema. "Jõudsime teise kuriteokahtluseni läbi poolelioleva menetluse," sõnas Pern.

"Kas uurimise käigus eelneb veel episoode selgub mõne aja jooksul," ütles Puusepp.

"Tänane kinnipidamine oli pikalt ette plaanitud operatsioon," märkis Pern. Tema sõnul on kogutud piisavalt tõendeid, et inimestele süüdistus esitada.

Kaitsepolitsei töötajad asusid teisipäeval tegema menetlustoiminguid sihtasutuses Kredex seoses Porto Franco kinnisvaraarendusega.

Peaminister Jüri Ratas ütles Vikerraadio otsesaates "Stuudios on peaminister", et ta oli teadlik kapo ja prokuratuuri soovist Kredexis menetlustoiminguid teha, ent enda sõnul ei oska ta öelda, mis põhjustel täpselt läbiotsimine toimub.

Porto Francot arendab Porto Franco OÜ, mille suuromanik on parteide suurannetajana tuntud ärimees Hillar Tederi poeg Rauno Teder 80-protsendilise osalusega.

Hillar Teder annetas mullu kolmandas kvartalis Keskerakonnale 60 000 eurot, annetust seostatakse tema poja juhitavale Porto Franco arendusele tugilaenu andmisega. Tederi sõnul on ta erinevatele erakondadele annetanud kaheksa aastat ning Keskerakonda otsustas ta toetada valitsuse julgete otsuste tõttu.

Porto Franco taotles suvel 40 miljonit eurot laenu riigilt. Riigi poolt antav laenulimiit on lubatud kasutusse võtta osade kaupa, iga osa minimaalne suurus on vähemalt viis miljonit ja maksimaalne suurus 15 miljonit eurot. Laen peab olema tagatud teise järjekoha hüpoteegiga kinnistutele, mis asuvad Tallinna kesklinnas aadressil Laeva T6, Laeva 1, Kuunari 1 ja Kai 4.

KredEx on 2001. aastal majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi loodud sihtasutus, mille eesmärk on pakkuda finantslahendusi.

Loe ERRist.