Hiinas peavad endised ametnikud avalikult kirjeldama korruptiivset tegevust

07.02.2022

Jaanuaris linastus Hiina riigitelevisioonis dokumentaalsari, kus kommunistliku partei endised ametnikud tutvustasid oma korruptiivset minevikku. Nad kirjeldasid oma kahtlasi tehinguid suurfirmadega, kompartei kärbib Hiinas aga üha rohkem suurfirmade mõjuvõimu.

Sarja valmistasid Hiina riiklik ringhääling CGTN ja kompartei korruptsioonivastane järelevalveasutus. Sari edastas sõnumi, et kompartei jätkab korrumpeerunud ametnike vastast võitlust, teatas The Wall Street Journal.

Hiina võimud piiravad suurfirmade tegevust, paljusid ettevõtteid süüdistatakse monopoolse võimu kuritarvitamises ja ühikonna kahjustamises.

Sari jõudis eetrisse siis, kui kompartei koosolek pani paika 2022. aasta prioriteedid. Koosolekut juhtis Hiina president Xi Jinping. Kompartei korruptsioonivastane järelevalveasutus teatas, et karmistab korruptsiooniga seotud karistusi.

Kompartei korrumpeerunud ametnikud aitavad suurfirmadel riigis laieneda. Dokumentaalfilm aga hoiatab, et võimud suurendavad monopolide vastast võitlust. Xi Jinping taotleb sel aastal ka kolmandat ametiaega ja tahab tugevdada oma korruptsiooni vastase võitleja kuvandit.

"See sari on sünkroonis kompartei karmi regulatiivse lähenemisviisiga," ütles Chicago politoloogia professor Dali Yang.

26. jaanuaril teatas kompartei, et viskas enda ridadest välja Hangzhou linna endise parteisekretäri Zhou Jiangyongi. Samas linnas asuvad tehnoloogiahiiglaste Ant ja Alibaba peakontorid.

Kompartei teatel toetas Zhou kapitali "korratut laienemist". Firmade nimesid siiski ei mainitud. Zhou esines ka dokumentaalfilmis, kus väljendas kahetsust, et tegeles onupojapoliitikaga. Väidetavalt toetas Zhou aktiivselt oma venna äritegevust.

Kommunistliku partei ajalehe People's Daily avaldas hiljuti artikli, kus viidati, et Ant investeeris hulga raha Zhou vennale kuuluvasse ettevõttesse.

Hiina finantsjärelevalveasutused trahvisid Alibabat hiiglasliku 18,2 miljardi jüaani ehk 2,78 miljardi dollariga seoses ettevõtte domineeriva turupositsiooni väidetava kuritarvitamisega. Nii Alibaba kui Anti asutaja on Jack Ma, kes on Hiina üks rikkamaid inimesi.

Loe ERRist.