Harry Tuul: Ebaeetiline president läheb kuldmedalite järele

Edga Savisaar ja Keskerakond ei ole kaugeltki ainsad, kes kasutavad võõrast raha võimule pürgimiseks ja seal püsimiseks. Võib kõlada uskumatult, kuid Eestis saab jõukas ärimees end maksumaksja raha eest presidendiks valida ning vankumatult enda võimu kinnistada.

„Ta tegi seda jälle," kajab alatasa tänavu Äripäeva rikaste edetabelis 56,7 miljoni euroga 37. koha hõivanud Neinari Seli käitumisest. Ärileht kirjutas sel nädalal, kuidas Tallinna Sadama nõukogu, mille esimees on Neinar Seli, otsustas toetada Seli juhitavat Eesti Olümpiakomiteed veerand miljoni euroga. Seejuures ei vaevunud Reformierakonna raudvara Seli isegi end hääletamiselt ilmselge huvide konflikti tõttu taandama.

Samas juba enne Seli saamist Eesti Olümpiakomitee presidendiks kritiseeriti, et Tallinna Sadam toetab igal aastal sadade tuhandete eurodega Eesti sporti ning tänulikud rahasaajad toetavad sadama nõukogu esimees Neinar Seli kandidatuuri olümpiakomitee presidendi kohale. Tartu taustaga ärimees Seli on keeldunud end Tallinna Sadama nõukogu juhi kohalt taandamast nii enne kui ka pärast valimisi. Hoolimata sellest, et mõistlikku argumenti korraga kahel toolil istumiseks ei ole.

Pigem näib, et Seli peabki Tallinna Sadamat mitte Eesti riigi vaid enda firmaks. Kui omanike ehk maksumaksjate esindaja majandusminister Juhan Parts soovis kaks aastat tagasi riigifirma pikaaegset juhtkonda vahetada, jäi peale üheksandat aastat ettevõte nõukogu trooniva Seli tahtmine ning juhatuses jätkasid kriitika kiuste Ain Kaljurand ja Allan Kiil.

Spordis tuntud ausa mängu reeglid on kunagisele vasaraheitjale võõrad, nagu ka avatus ja läbipaistvus. Ta eelistab varjatud, kulissidetagust mängu. Nii oli üks tema esimesi samme vastse olümpiakomitee presidendina farss peasekretäri valimistel. Avatud ja läbipaistva EOK peasekretäri konkursi asemel otsustas Seli minna viimasel hetkel ikkagi endale arusaadava kokkulepete ja kokkumängu rada ning määras ametisse konkursil mitte osalenud endise kultuuriministeeriumi kantsleri.

Seli ebaeetiline pale on ka korduvalt kriminaaluurimise alla sattunud, kuid iga kord on ta pääsenud terve nahaga. Nii on auväärset presidendiametit pidav Seli Otepääl looduskaitsealal loata puid maha võtnud ning samuti andnud tulirelvade padruneid vastavat luba mitte omavatele politseinikest tuttavatele. Viimane on seotud kõmulise nn prefekt Aivar Otsalti kaasusega. Kümmekond aastat tagasi tuli aga avalikuks juhtum, kus riigikogu kantselei maksis kinni toonase parlamendiliikme Neinar Seli korterikulud Tallinnas Köleri tänaval, kuigi neis ruumides tegutses hoopis ilusalong.

Esmaspäeval läheb Neinar Seli indulgentsi järele. Ta plaanib oma isikliku raha eest Inglismaal oksjonile tulevad olümpiavõitja Erika Salumäe medalid välja osta ning hiljem ärimeeste vahel kulud jagada. Indulgents pole aga patu enese, vaid kõigest sellele järgneva karistuse kustutamine.