Veebruar 2021

Vabariigi sünnipäevakuu võtame kokku, nõustudes president Kersti Kaljulaidiga: meie ülesanne on teha ausat, hoolivat, korruptsioonivaba ja enesekindlat Eestit. "Korruptsioon halvab arengu, riigijuhtide vastutulekud sõpradest ärimeestele peletavad ausaid ettevõtjaid – lahkuvad nii omad kui ka need, kes meie ärikliimat varem kiitnud on ja just sellepärast siia tulnud ongi,“ sõnas president aastapäeva kõnes.

KVE uudised

Andsime PPA korruptsioonikuritegude büroo endisele juhile Mati Omblerile üle elutöö preemia.

Eestis on vähe inimesi, kes oleks korruptsiooni vastu võitlemisele oma elust mitmeid aastaid pühendanud, kuid üks neist on kindlasti Mati Ombler. Selle kinnituseks andsime korruptsioonikuritegude büroo eduka juhtimise ajal avatud koostöö ning järjepideva panuse eest korruptsioonivastasesse tegevusse ja ennetusse Matile üle korruptsioonivastase elutöö tunnustuse. Soovime edasises jaksu ja ikka korruptsioonivaba meelt! Vaata kodulehelt.
PPA korruptsioonikuritegude büroo uueks juhiks sai Ats Kübarsepp, kellega oleme nüüdseks esimese mõttevahetuse pidanud. Usume, et meie partnerlus jätkub nüüdki!

 

Spordis võitmine on tihti millisekundite küsimus, mistõttu tundub kaotamine vahel ikka väga ebaaus.

Spordis pole aga kohta sohitegemisele, dopingule ega kokkuleppemängule. Vihjeandmine aitab sporti hoida ausana. Noored ja andekad sportlased, ujuja Kertu Kaare, võrkpallur Eva Liisa Kuivonen ja golfimängija Ken-Marten Soo seisavad puhta spordi eest. Vaata videost!
Videote loomist rahastab Aktiivsete Kodanike Fond.

 

Milline multikategelasest vihjeandja oled Sina?

Tee test vene või eesti keeles ning saa teada!
Rahastab Aktiivsete Kodanike Fond.

 

Mis siis saaks, kui eraisikud enam erakondadele annetada ei saaks?

Endine peaminister Jüri Ratas käis välja idee, mille elluviimisel oleksid erakonnad rahastatud vaid riigieelarvest ja liikmemaksude kaudu. KVE tegevjuht rääkis Kuku raadio hommikuprogrammis, millise mõjuga oleks selline otsus nii korruptsiooniriskidele kui demokraatiale laiemalt.

 

Kohtusime värske justiitsministri Maris Lauriga, et arutada korruptsioonivastaseid tegevusi uues valitsuses.

Meie jaoks on eriti oluline näha, et erakondade rahastamine ja lobitöö muutuksid läbipaistvamaks, ERJK järelevalve tõhusamaks ning et 2021. aasta lõpuks võetaks Eestis vastu kõrgete standarditega teavitaja kaitse seadus.
Loodame näha aina jõulisemat korruptsioonivastast eestkõnelemist, seda eriti poliitilisel ehk kõrgeimal võimalikul tasandil. Vaata Facebookist.

 

Märtsikuine Open Knowledge Estonia korraldatav andmeklubi on pühendatud läbipaistvuse suurendamisele – tule ja mõtle kaasa 8. märtsil kl 16.00 Zoomis!

Uurime, kas ja kuidas on võimalik olemasolevate andmete põhjal uurida (võimalikke) pettusi ja huvide konflikte. Päriselulisi näiteid kuuleme uurivalt ajakirjanikult ning tutvume opener.ee tööriistaga. Rohkem infot Facebooki ürituse lehel. Anna oma tulekust märku siin.

 

Kaasav eelarvestamine on koolidesse toonud mitmeid põnevaid ideid.

Näiteks jõudsid meie kaasava eelarvestamise pilootprojektis osalevate Rapla Gümnaasiumi õpilaste esimesed ideed e-platvormile kaasavkool.rahvaalgatus.ee, mille kaudu saavad nad natukese aja pärast ka juba päris e-hääletamist katsetada. Vaata Facebookist.

 

Koos tulumaksu deklaratsiooni esitamisega saab juba teist aastat järjest enammakstud tulumaksu või osa sellest suunata annetuseks. Kui tunned, et ühing Korruptsioonivaba Eesti ajab õiget asja, leiad ühingute seast ka meie toetamise võimaluse.

Milliste põhimõtete alusel annetusi kogume, vaata meie kodulehelt.

 

Transparency International (TI)

Korruptsioonitaju indeksi tulemused annavad hea võimaluse lähemalt vaadelda nii riikide probleeme kui pakkuda neile lahendusi.

Pandeemia ajal on Ungari õigusriiklus aina nõrgenenud. Sellest, kuidas toetusi on suunatud valitsusega seotud isikutele, miks on opositsiooni ainuke võimalus valimistel osaleda ühtse frondina ning miks on teabenõuetele vastamise perioodi suurendatud 45 päevale, loe lähemalt TI blogi analüüsist.

2013. aastal oli olukord Serbias optimistlik – korruptsioonivastasus oli nimelt üks keskseid võitnud erakondade valimisplatvormide lubadusi. Nüüd, 8 aastat hiljem, on Serbia korruptsioonitaju indeksis saanud antud perioodi kõige kehvema tulemuse ehk vaid 38 punkti 100-st. Miks ja mida teha, loe TI blogist.

Eesti jagas 2020. aasta korruptsioonitaju indeksis 17. kohta Islandiga, mis on meie jaoks uus tase. Islandi jaoks ka, kuid pigem negatiivses võtmes. 2012. aastast on riik kaotanud 7 punkti ja seega ka koha teiste põhjala riikide seas. Miks nii? Loe lähemalt TI blogist.

 

OpenLux-iks dituleeritud analüüs Luksemburgi äriregistri pea 3 miljonist failist näitas, et ligi 80% riigis hoitavatest erainvesteerimisfondidest on rahapesuriskiga.

Le Monde’i analüüsil põhinevat TI raportit loe siin.
 

Teised korruptsioonist

 

Riigi Tugiteenuste Keskus uuendas veebruaris saldoandmike infosüsteemi, kusjuures 2021. aastast avaldatakse seal ka makseandmikke ehk teatud riigiasutuste maksete infot. Oluline samm läbipaistvuse suunas! Loe lähemalt Postimehest.

 

Filmisoovitused! Protestideni viinud korruptsioonist Rumeenias räägib film „Kollektiiv“, mis on saadaval näiteks HBOs. DocPointil vändati filmi „Mõjuvõim“, mis annab hea ülevaate nii tänapäevaste valimiskampaaniate sünnist kui näitab päris koledal kombel, milleni võib viia kontrollimatu lobitegevus.

 

Korruptsioonivastane tegevuskava on nüüdseks valitsuse poolt vastu võetud. Riigikogus läbis esimese lugemise ka korruptsioonivastase seaduse muutmise seadus, millega pannakse ministrite nõunikele huvide deklaratsiooni esitamise kohustus.

 

Kui palju maksab teavitajale vihjeandmine? Whistleblowing Impact uuringu järgi väga palju. Keskmiselt läheb teavitamine USAs ja UK-s inimese kohta maksma 32,580 USD aastas, kokku aga 284,585 USD, mis viitab, kui kaua peavad vihjeandjad teavitamise tagajärgedega veel tegelema. Kelle sissetulek teavitamise tõttu langes, said veel karmima kahju osaliseks – aastas keskmiselt 76,291 USD ja kokku lausa 634,936 USDi väärtuses. Just seetõttu on äärmiselt oluline tagada, et seadused ei pakuks võimalust teavitajat taga kiusata, sh läbi kohtutee, mis võib osutuda väga kulukaks. Loe raportit siin.

Uudiseid ajakirjandusest

On hea meel tõdeda, et erakondade rahastamise teemal püsib jätkuvalt arutelu. Jüri Ratas pakkus välja, et erakonnad võiks eraisikutelt enam annetusi mitte saada, vahendab ERR. „Samost ja Sildam“ saates leiti, et enne sellist sammu peaksid erakonnad liikmemaksusid suutma koguda. ERJK aseesimees Kaarel Tarand polnud kindel, kas eraisikute annetuste keelamine tooks soovitud läbipaistvuse, kirjutas ERR.
Mullu jaanuaris kaitsepolitseiameti poolt kinni peetud Elektrilevi juhatuse liige Taavo Randna lõi erafirmaga altkäemaksu võtmiseks käed juba aastal 2017. Vastutasuks Elektrilevi siseinfo lekitamise ja hangete „õlitamise” eest lubas firma hakata maksma Randnale regulaarset tasu. Enne sisse kukkumist jõudiski Randna altkäemaksuna saada elektriauto BMW i3, vahendab Eesti Ekspress.
Endine haridus- ja teadusminister Mailis Reps sai kahtlustuse omastamises, vahendab ERR. Viimasel veebruari nädalal arutati korruptsioonivastaste meetmete tõhususe üle ka Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni istungil. Komisjoni esimees Eduard Odinets leidis, et kuigi meetmed olid olemas, saab neid alati täpsustada – vara väärkasutus tulenes pigem ministeeriumi kultuurist, vahendab Delfi.
Riigiprokuratuur saatis kohtusse kriminaalasja, milles süüdistab Tartu maakohtu kohtunikku Eveli Vavrenjukki altkäemaksu küsimises ja korduvas võtmises, vahendab ERR.
 

Mujalt maailmast

Israel's Netanyahu enters plea in court in corruption trial. BBC, 8.02.2021
South African corruption inquiry wants Zuma jailed for two years after no-show. Reuters, 23.02.2021
'Deeply alarming corruption': US bill would sanction Honduran president. Nina Lakhani, the Guardian, 23.02.2021
Belarus human rights situation deteriorating further, warns UN rights chief. UN News, 25.02.2021