Veebruar 2020

Aasta teise kuu saab lühidalt kokku võtta märksõnaga „lobitöö“. Et lobi reguleerimisest on juttu olnud juba 8 aastat, kuid edasiminekud on kesised, on KVE arvates viimane aeg teema terviklikult üle vaadata ning õigusloome läbipaistvamaks muuta. Sellest ja paljust muust juba allpool.

KVE uudised

Eesti-Läti organisatsioonide ühine idee sai Rahvusvahelise Valuutafondi korruptsioonivastase ideekorje finaali. Juhhei!

Korruptsioonivaba Eesti, Eesti Justiitsministeeriumi, Open Knowledge Estonia, Transparency Internationali Läti ühingu ja Läti andmekooli ühiselt esitatud idee kasutada avaandmeid varajaseks riigihangetes esinevate huvide konflikti olukordade tuvastamiseks valiti Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ideekorjel parima 8 hulka! Mis edasi saab, loe pressiteatest.
 

KVE 2020. aasta üks prioriteete on saavutada õigus- ja väärtusselgus lobitöö osas.

Ühingu arvates on peamine probleem õigusloome läbipaistmatus. Kirjutasime sellest lähemalt ka TI ingliskeelses blogis.
Esimese sammuna võtsime ette enda tegevuse läbipaistvuse. Alates oktoobrist oleme huvikaitsealased kohtumised, kuid ka muud üritused kõigile nähtavaks teinud KVE kalendris kodulehel. 10. veebruaril toimunud laiendatud juhatuse koosolekul arutasime lähemalt ühingu 2020. aasta tegevuskava ning nüüdsest on see kodulehel kõigile nähtav.

 

KVE meeskonnas tegutsevad nii praktikandid kui uued eksperdid.

Veebruaris lõpetas ühingus praktika TTÜ tudeng Tairo Jürisson, kes aitas kaasa korruptsioonivastase päeva konverentsi korraldamisele ning tegi kokkuvõtte Eestis ilmunud  korruptsiooniteemalistest uurimus- ja lõputöödest. Veel jätkab meie juures Tallinna Ülikooli tudeng Egle Sander, kelle käe all valmib KVE 20. sünnipäevaks mälestusteraamat. Märtsikuus toimetab Kogukonnapraktika programmi kaudu ühingus Tallinna Kadrioru Saksa Gümnaasiumi abiturient Maria Lutter. Järgmisel korral saame teile juba tutvustada teavitustöö eksperte, kes hakkavad tööle vihjeandmise edendamise projekti raames vastavalt erasektori ja noorte suunal.

 

Ühingul käis külas TI regionaalne koordinaator.

Kuigi KVE on eraldi tegutsev ühing, esindame me Eestis muuhulgas ka rahvusvahelist liikumist Transparency International, mille sekretariaat asub Berliinis. Iga kolme aasta tagant toimub reakrediteerimise protsess, mille käigus hinnatakse ühingu valitsemistava, sõltumatust ja fiskaalset olukorda. Veebruaris käis ühingul külas TI regionaalne koordinaator Altynai Myrzabekova ning kohtus lisaks juhatusele ka meie partneritega. Reakrediteerimise otsuse teeb vastav komisjon sekretariaadis märtsikuus.

 

Aita meil uudiskirja ja kodulehte paremaks muuta!

Panime kokku vaid 5 küsimusega tagasisidevormi, mille eesmärk on aidata meil uudiskirja ja kodulehte aina paremaks teha. Oleme vastajatele väga tänulikud! Küsimustik asub siin.

 

Transparency International (TI)

Transparency Internationali suvekooli registreerumine on avatud!

Eelmisel suvel sai meie tegevjuht stipendiumi TI suvekoolis osalemiseks. Miks läbipaistvuse ja korruptsiooniennetuse teemalises suvekoolis osaleda, vaata videost. Vilniuses toimuv suvekool leiab sel aastal aset 8.-14. juulil. 
 

On riike, kus korruptsiooni mõju ei tunta, kuid mille seadusandlus soodustab maksude ja tegelike kasusaajate varjamist.

Kuigi Tax Justice’i maksude läbipaistmatuse indeks ei mõõda korruptsioonitaju indeksiga sama asja, on põnev näha, kuidas need omavahel suhestuvad. Laias laastus on kahte sorti riike: need, kus on kõrge korruptsioonitase ja finantssektor läbipaistmatu nagu Angolas, Venezuelas ja Gambias, ning need, kus korruptsioonitase on madal, kuid finantssektor ikkagi läbipaistmatu nagu Hong Kong, Luksemburg, Singapur, Šveits ja Suurbritannia. Läbipaistmatu finantssektor aitab aga kaasa rahapesu ning korruptsiooni märkamatule eksistentsile – isegi, kui ühiskond seda enda riigis ei tunneta. Loe analüüsi lähemalt TI blogist.
 

Teised korruptsioonist

 

Milline on keskmine korruptant? Vaata lähemalt kuritegevuse statistikast. Üldine trend näitab, et kuritegevus on Eestis jätkuvalt langustrendis.
 

Noori professionaale oodatakse Swedish Institute (SI) korraldatavasse kestliku avaliku halduse teemalisse suvekooli. Rohkem infot siin.
 

Kui aktiivne on ja kuidas hääletab võrreldes erakonnakaaslastega üks või teine riigikogulane? Vastused saab Johan Skytte poliitikauuringute instituudi ja Meta Advisory Groupi koostöös valmimas rakendusest, mis toetub Riigikogu avaandmetele. Mida rohkem andmeid avalikuks tehakse, seda rohkem on võimalusi sarnaseid, läbipaistvust suurendavaid rakendusi luua.

 

UNODC andis eelmise aasta lõpus välja väärkäitumisest teavitamise alase analüüsi ja soovitused spordivaldkonnas. Dopinguskandaalide ja võistluste tulemuste mõjutamise taustal on tegu igati vajaliku käsiraamatuga.

 

Uudiseid ajakirjandusest

Eesti Päevaleht avaldas loo sellest, kuidas Huawei huvide eesti seisavad suhtekorraldusäri Powerhouse endistest ministritest lobistid. Eesti Ekspress avaldas pikema loo teistestki aktiivsetest lobistidest, kellele poliitika võõras pole. Mitmel toolil korraga istumine tõi kaasa teatava pahameele, kuid ka teadvustamise, et 8 aasta jooksul on 5 ministrit lubanud teemaga tegeleda, kuid lobitöö on endiselt reguleerimata. Siim Kallas kommenteeris ajalehes Postimees, et aina enam näeb ta vajadust ka Eestis lobiregister luua.
KVE on sellega nõus. Miks ja mida reguleerida, seda vaata järgi „Aktuaalse Kaamera“ lõigust.

 

Arstide jaoks eksisteerib endiselt küsimus, keda nad korruptsioonivastase seaduse valguses ravida tohivad ja keda mitte. Riigikogus peeti sel teemal maha laiapõhjaline istung, oma arvamuse edastas Meditsiiniuudistele õiguskantsler ning tervishoiusektori korruptsiooniriskidest rääkisid samas väljaandes lähemalt Soraineni vandeadvokaadid Norman Aas ja Lise-Lotte Lääne.
Linnade ja valdade liit, riigikogu põhiseaduskomisjon, rahandusministeerium ja justiitsministeerium jäid õiguskantsleriga erimeelt ning esitasid riigikohtule arvamuse, et rahuldamata tuleks jätta õiguskantsleri poolt riigikohtusse esitatud taotlus tunnistada põhiseadusega vastuolus olevaks linna või valla ametiasutuste töötajatele pandud keeld kuuluda samal ajal volikogusse. Loe lähemalt ERRist.
 

Mujalt maailmast

Trump andis armu tuntud korruptantidele ja kelmidele. ERR, 19.02.2020
 
New Zealand lawmaker faces fraud charges over donations. Nick Perry, AP News, 19.02.2020
 
’Fragmented' Slovakia votes amid corruption woes. Eszter Zalan, EU Observer, 27.02.2020