Märts 2021

Tegus, kodukontorirohke märts on läbi saanud ja alustame aprilli hoopis uute tegemistega. Mis kõik meil varnas on, loe juba uudiskirjast.

KVE uudised

 

Aprill on meile uute ettevõtmiste kuu – alustame lausa kahte uut projekti.

Esiteks saame järgmise nelja kuu jooksul läbi viia tõsist enesekaemust. KÜSKi arenguhüpet ettevalmistava toetuse kaudu loome arengueksperdiga koostöös ühingule muutuse teooria, et oskaksime igal hetkel mõõta oma mõju ning siht oleks alati silme ees, mille poole oma tööga tüürime.

Teiseks – ja oi, see idee on kaua küpsenud! - saame hakata tegutsema selle nimel, et luua ühingu juurde vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskus. Abi hakkame pakkuma neile, kes soovivad aasta lõpul vastuvõetava teavitaja kaitse seaduse raames turvaliselt väärkäitumisest teavitada või on teavitamisel tagakiusamise ohvriks saanud. Transparency Internationali võrgustikus on selliseid keskuseid (Advocacy and Legal Advice Centre ehk ALACe) üle 60 riigis.

Et meie poole taoliste muredega juba praegu pöördutakse, jääb vaid tänada Aktiivsete Kodanike Fondi, kes meil keskuse väljaarendamise võimalikuks teeb. 2021. aasta lõpuks loodame juba esimesi nõustamisi läbi viima hakata.

Peagi kuulutame välja ka selle aasta Ausa Ettevõtluse Võrgustiku töötoad. Tuleb põnev, lubame!

 

Osalesime 15. märtsil korruptsioonivastase erikomisjoni avalikul istungil, kus justiitsminister Maris Lauri ja ERJK kõrval esitlesime, millised peaksid meie arvates olema poliitilise korruptsiooni vastu tegutsemise suurimad prioriteedid.

Toonitasime nii erakondade rahastamise süsteemi ülevaatamise ja järelevalve tõhustamise, lobikohtumiste avalikustamise nõude kehtestamist riigikogule kui ka vihjeandjate kaitse ja kriisimeetmete läbipaistvuse tagamise vajalikkust. Kohtumine on järelevaadatav Youtube’s.
 

Vihjeandmine on üks keeruliselt lihtne teema.

Eelarvamustest, hoiakutest ja miks nende muutumist väärkäitumisest teavitamisel on hädasti tarvis, kirjutas meie teavitustöö ekspert Kersti Ringmets ajalehes Postimees.
Vabadus märgata, vabadus öelda. Ühingu juhatuse esimehe Steven-Hristo Evestuse mõtisklust vihjeandjatest saab lugeda ajalehe Sirp Vabaduse platsi rubriigist.
Vihjeandmise teemal oleme nüüd täiendanud ka oma kodulehte eesti, inglise ja vene keeles.
 

Statistikaameti konkursil „Andmepärl 2021“ valiti huvide konflikte tuvastav rakendus Opener 5 parima infograafika hulka.

Arendame rakendust edasi järkjärgult annetuste toel. Mis Opener täpsemalt on ja mis on selle kasutusjuhud, saad järgi vaadata märtsikuise Andmeklubi lindistusest Youtube’s. Kui tunned, et Opener on vajalik läbipaistvuse tööriist, kaalu meile annetamist! Kuidas seda teha ja millised on meie annetuste kogumise põhimõtted, saad lugeda meie kodulehelt.
 

Transparency International (TI)

Kui tõsiselt võtavad Euroopa Liidu liikmesriigid vihjeandjate kaitseks loodud direktiivi ülevõtmist? Kas liikmesriigid jõuavad selle õigeaegselt ehk 17. detsembriks üle võtta? Millised valitsused on selles protsessis olnud kaasavad ja läbipaistvad?

Loe uuest TI raportist ning blogist.

 

8. märts oli naistepäev, mille puhul on paslik meelde tuletada, et sellise nähtuse nagu (alles hiljuti TI poolt korruptsiooni liigina tunnustatud) „sextortion“ ehk sekspressimise all kannatavad peamiselt naised ja haavatavamate gruppide esindajad.

Mis on sekspressimine ja mida selle vastu teha saab, loe TI veebist.

 

Juba praegu on ennustatud, et riikidevaheline ebavõrdsus on nii suur, et vaesemad riigid saavad vaktsiinid kätte alles 2023. aastal.

Ka siseriikliku läbipaistvuse tagamine selle osas, milliseid vaktsiine, millise hinnaga, kellelt ja kui palju on soetatud, on äärmiselt oluline korruptsiooni ärahoidmiseks ning usalduse säilitamiseks. Avaliku teabe kättesaadavus on siin võti. Loe rohkem TI veebist.

 

Tahaks reisida, aga ei saa? Meil on sulle väike kiiksuga kogemus pakkuda.

TI pani kokku Spotify listi lauludest kõigist 180 riigist, mille kohta CPI ehk korruptsioonitaju indeksit koostatakse. Rahvusvahelisus garanteeritud! Vaata juurde TI lehelt.
 

Teised korruptsioonist

 

Märtsikuises andmeklubis rääkis Ekspress Meedia uuriva toimetuse reporter Martin Laine, kuidas tema ajakirjanikuna oma töös andmeid kasutab, tuues näiteks Eesti Päevalehes ilmunud artikli „Kingitus kõige nõrgemale. Hillar Teder sai Tallinnalt meeletu allahindluse“ valmimise. Soovitame! Klipp on järelevaadatav Youtube’s.

 

Korruptsiooni nähakse tihti kui ohvrita kuritegu, kus kannatajaks on riik, kuid mitte kindlad inimesed. Kas korruptsioonikuritegude ohvrite kompenseerimise praktika on tõesti nii kesine kui arvata võib? Kogemustest Itaalias, Venemaal ja mujal Euroopas loe GABis.

 

Valimiskäitumist, eriti eesmärgiga otsida põhjuseid, miks korrumpeerunud kandidaate ikka ja jälle tagasi valitakse, on mitut pidi uuritud. GABi külalispostitajad teevad kokkuvõtte oma hiljutisest uuringust, mille tulemused viitasid, et võib-olla ei tasu meie instinkte uskuda: korrumpeerunud kandidaate tagasi valimast ei ennetanud valijate teadlikkuse tõstmine ega valimisnimekirjade avamine. Loe kokkuvõtet siin.

 

Uudiseid ajakirjandusest

Halduskohtu otsuse 1,02 miljoni euro suuruse keelatud annetuse kohta kaebasid edasi nii ERJK, Keskerakond kui Midfield, vahendab ERR.
Viimase kuu jooksul on Eesti avalikkuse ette jõudnud mitmeid koletuid ja kurbi lugusid noorsportlaste ahistamisest ja väärkohtlemisest. Ühe nendest lugudest, Elva jalgpalliklubi treeneri osas, oli vihjeandja tõstatanud juba viis aastat tagasi. Mees, kes murest teatas, lasti aga peagi lahti. Elva spordikomisjoni esimees toonitas Tartu Postimehes, et vihjeandja on ka nüüd saanud kriitika osaliseks, kuigi tegi teavitades õigesti. Keskenduda tuleb põhiprobleemile ehk väärkäitumisele. Politsei avas jalgpallis toimunud väärkohtlemisest teavitamiseks ka vihjeliini meiliaadressil vihje.jalgpall.list@politsei.ee, vahendas Postimees
Valitsus kiitis 18. märtsil heaks lobistidega suhtlemise hea tava, vahendas ERR. Esimene omalaadne dokument tekitas heameelt, kuid ka küsimusi, miks riigikogu sellest välja on jäänud, vahendasid ERR ja Postimees. Kehtima hakkab tava 1. maist, mistõttu on just nüüd hea aeg teada anda oma küsimustest ja täpsustustest aadressil lobi@just.ee. Sisendi põhjal valmib kasutajatele KKK.
Korruptsioonikahtluse tõttu ametist taanduma pidanud, kuid koroonapandeemia puhkedes tööpostile ennistanud Ida-Tallinna keskhaigla juhi Ralf Allikvee süüasi jõudis prokuratuuri, vahendas ERR.
Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon pöördus valitsuse poole ettepanekutega, mis puudutavad erakondade rahastamise järelevalve korraldamist ja sellega seotud seadusandlust, vahendas Pealinn.
 

Mujalt maailmast

Kohus mõistis Prantsusmaa endise presidendi Sarkozy korruptsioonis süüdi. ERR, 01.03.2021
Doctor who sounded alarms about cancer in the oilsands wins whistleblower award. Emma McIntosh, Canada’s National Observer, 03.03.2021
Saksa võimuparteide ümber lahvatas korruptsiooniskandaal. Kadri Veermäe, Eesti Päevaleht, 11.03.2021
Läti prokuratuur esitas süüdistuse endisele peaministrile Andris Skelele. ERR, 22.03.2021