Juuni 2018

Kuigi suvi on täie hooga jõudnud sealhulgas Korruptsioonivaba Eesti õuele, oli juunikuu meie jaoks tihe. Peetud sai iga-aastane üldkoosolek, valitud sai uus ja lausa neljaliikmeline juhatus ning käidud sai ka kahel rahvusvahelisel töötoal. Samal ajal ilmusid nii Ernst&Youngi erasektori pettuseriskide uuring kui ka korruptsioonikuritegude büroo ülevaade 2016.-2017. aastast. Varsti juba südasuvisele võrkkiigele seega sisukat lugemist jätkub.

KVE uudised

KVE liikmeskond kohtus 12. juunil sisukaks üldkoosolekuks.

Peale 2017. a majandusaasta aruande kinnitamise sai liikmeskond ülevaate käimasolevatest projektidest ja tulevikuplaanidest. Tiheda päevakava sisse mahtus ka uue juhatuse valimine. Hääletuse tulemusena valiti juhatusse tagasi Erkka Jaakkola ning uute juhatuse liikmetena tervitas ühing lausa kolme liiget, kelleks on Elsa Leitenit, Piret Kustassoni ja Hanno Püttseppa.

ELis on laual väärkäitumisest teavitajate, ehk vilepuhujate, eelnõu.

7.-8.06 osales KVE arengukoordinaator ELi vilepuhujate kaitse direktiivi eelnõu Transparency Internationali sekretariaadi (TI-S) seisukohtade kooskõlastamisel, kus osales TI ühinguid pea 20 riigist. Vastavalt arutletule ning Eesti kontekstile edastas KVE kommentaarid Justiitsministeeriumile ja 26. juunil sai osaletud ka samateemalisel ümarlaual. Praegusel kujul näeb direktiiv kõigi liidu õigusega tegelevatele keskmistele ja suurtele ettevõtetele ning avaliku sektori asutustele ette väärkäitumisest teavitamise kanalite ja järelmenetlusmehhanismide loomise kohustuse. 

Eesti kohta koostatakse esimest korda kaitsevaldkonna korruptsiooniriskide indeksit. 

11.-12.06 osales KVE arengukoordinaator Government Defence Anti-Corruption Indexi (GI) töötoal Skopjes. Pea 200 indikaatorist koosneva indeksi lõpptulemit võib näha selle aasta novembris. Indeksi peamine eesmärk on mõõta kaitsevaldkonna korruptsiooniriske, mis tulenevad seaduste ja regulatsioonide olemasolust ning nende järgimisest. Kaitsevaldkond on teatavasti tugevalt kaitstud riigisaladusega, nii et saab olema põnev teada saada, kas ja kui palju korruptsiooniriske Eesti riigikaitse sisaldab. 
Töötubade lühikokkuvõtet saab lugeda siin.

Kui nii mõnigi veel arvab, et vabaühenduste ja ettevõtete koostöö pole tavaline, siis KVE tõestab vastupidist.

Pikaajalistest partnerlustest võib välja tuua AS Eesti Raudtee, keda juhendame nende korruptsioonivastase süsteemi väljatöötamisel. Kuidas meie koostöö alguse sai ning miks partnerlus mõlemale poolele oluline on, kommenteerivad värske Hea Kodaniku kaaneloos (lk 12-19) KVE juhatuse esimees Erkka Jaakkola ja AS Eesti Raudtee riskijuhtimise ja siseauditi osakonna juhataja Taavi Saat. Ajakirja saab lugeda siin.
 

Transparency International (TI)

 

Transparency International annab 2000. aastast välja korruptsioonivastase tegutseja auhinda. On Sul keegi mõttes? Nomineerida saab nii inimesi kui ka organisatsioone 15. juulini. Loe juurde siin.

 

Teised korruptsioonist

 

Ernst & Youngi avaldas 2018. aasta erasektori pettuseriski uuringu tulemused, kus on näha nii edasi- kui ka tagasiminekuid. Sisukaid graafikuid saab uudistada siin

 

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo andis välja 2016.-2017. aasta ülevaate - lugeda saab nii ennetustegevusest kui ka menetlustest ja kohtulahenditest. Aastaraamat on täies mahus kättesaadav siin. Kel lugemiseks mahti pole, võib kuulata intervjuud büroo juhi Mati Ombleriga Kuku raadios

 

Justiitsminister tegi põhiseaduskomisjonile ettepaneku tõhustada erakondade rahastamise järelevalvet. Miks ja kuidas, loe Justiitsministeeriumi pressiteatest

Uudiseid ajakirjandusest

Kuidas korruptsioon end juurutab, uuris ajakirjanik Virkko Lepassalu. Riigi endine peaprokurör ning Tallinna korruptsioonivastase mehhanismi väljatöötaja Norman Aas, KVE liige Aive Pevkur ja teised avaldasid arvamust. Loe juurde Pealinnast.
Isegi, kui korruptsiooni ennetavad regulatsioonid on olemas, jääb inimlik risk ikkagi alles, kirjutas AS Eesti Raudtee riskijuhtimise ja siseauditi osakonna juhataja Taavi Saat Õhtulehes.
Lobitööst ja selle reguleerimisest tuli juttu seminaril "Kuidas mõjutavad valimised Eesti ettevõtlust ja majandust?" Mida arvas teiste hulgas justiitsminister Urmas Reinsalu, loe Postimehest.
Kas Toomas Hendrik Ilvesel oli õigus, kui väitis, et Eestis esineb Euroopa lõikes keskmisest vähem korruptsiooni? KVE tegi Faktikontrolli.
 

Mujalt maailmast

Ukraina ülemraada kiitis korruptsioonikohtu loomise heaks. ERR Uudised, 07.06.2018
Mexican presidential candidates shout loudly against corruption. Should we believe them? Transparency Voices, 12.06.2018
Läti korruptsioonitõrjebüroo saatis keskpanga juhi toimiku prokuratuuri süüdistuse esitamiseks. BNS, Postimees Majandus, 18.06.2018
Leader of Romania's ruling party sentenced for corruption. Andrew MacDowall, the Guardian, 21.06.2018