Aprill 2021
KVE uudised
Ootame ettevõtjaid töötuppa parimaid praktikaid jagama! Esimene töötuba teemal „Kas maailm lõpeb otsa, kui ettevõttel pole läbimõeldud väärtusi?„ juba 19. mail kl 13:00-16:30.
Meie töötoad on mõeldud praktikutele, kes loovad ja rakendavad ärieetika meetmeid. Kõik töötoad järgivad Chatham House reegleid ehk jagatu on konfidentsiaalne, et õhutada avatud arutelu ja probleemide süvitsi koos lahendamist.
Milleks on organisatsioonile tarvis väärtuseid? Kuidas lähevad väärtused kokku ettevõtte laiemate eesmärkidega? Kas kasumi teenimine võib muude väärtustega vastuollu sattuda? – just sellistel teemadel arutleme aasta esimeses töötoas juba 19. mail. Kogemusi jagavad Mari Kooskora (Estonian Business School) ning Eesti ettevõtetest Coop pank ja Merko.
Leia üritus Facebookist.
Tutvu terve koolituskavaga meie kodulehel ja registreeru siin.
Miks aidata abivajajat? Ootame noori 7. maini esitama töid loovvõistlusele!
Kutsume kõiki lapsi ja noori mõtisklema, millised probleemid võivad lastel koolis, huviringis või kodus ette tulla ja kuidas oleks kõige lihtsam abivajajat märgata või aidata.
Miks sekkuda, kui näeme abivajajat? Sass Henno ja Roger Kuura rääkisid sellest noortesaates Nova. Vaata järgi ja esita oma töö ERR Lasteekraani lehel.
Võistluse vorm on vaba - oodatud on selleteemalised joonistused, kirjatööd, luuletused, laulud või kuidas iganes loominguliselt teemat avada soovid. Võistlustöid ootame 7. maini!
11. mai Nova saates selgub võitja, kes saab peaauhinnaks AirPods Pro koos juhtmevaba laadimiskarbiga, mille on välja pannud Telia Eesti. Lisaks loosime kõigi osalejate vahel välja Tallinna Kaubamaja poolt 3 lauamängu: "Pictionary Air", "Kadabra - Jungle speed" ja "Ainult üks".
Projekti rahastab EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.
Vägivallast ja teistest vääritutest tegudest teavitamine pole kitumine. Panime õlad kokku kirjaniku Sass Hennoga, et selgitada ja levitada sõnumit, miks teavitamine niivõrd oluline on ja miks julgeid isikuid toetada tuleb.
„Kuulen liiga tihti, kuidas neid, kes julgevad rääkida kuritegudest, nimetatakse pealekaebajateks. Liiga tihti kirjutavad mulle noored, et nad ei taha, et keegi teaks, kuidas nemad just ühe või teise vägivallateo kohta infot andsid, sest see on ju „kitumine.“ Olen kuulnud ka lugu, kus politseinik nimetab perevägivallast teatavat tunnistajat „sopaloopimisega aega raiskavaks“ inimeseks. Mida rohkem vägivalla teemadega kokku puutun, näen kui massiline see suhtumine on,“ jagas kirjanik oma sotsiaalmeedias.
Jaga ka Sina meie videot ja toeta neid, kes julgevad väärkäitumisest rääkida!
Kaitsepolitseiameti värskes aastaraamatus toonitatakse, et läbipaistmatu lobitegevus võib muutuda nii julgeoleku- kui korruptsiooniriskiks. Märtsis tegigi valitsus viimaks sammu õiges suunas ning võttis vastu lobistidega suhtlemise hea tava.
Hea tava ei reguleeri lobitööd küll piisavalt laialt, ei kata kõiki aspekte ega sunni väga paljuks, aga on esimene samm lobitegevuse reguleerimisel, arutles Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Carina Paju Äripäeva raadiosaates „Poliitikute töölaud“, saadet juhtis Urmas Jaagant.
Kuula järgi siin.
Milline peaks olema läbipaistev ja eetiline huvikaitse?
Ametiisikutele kehtib uus lobistidega suhtlemise hea tava. Et ka huvikaitsjad vabaühenduses tegelevad lobitööga, koostasime Vabaühenduste Liidu koostöös läbipaistva huvikaitse hea tava. Anna meile tagasisidet – kas midagi on puudu või liiast? Arvamusi ootame aadressil info@transparency.ee.
18. mail arutleb KVE tegevjuht koos ekspertide Kristina Reinsalu (E-Riigi Akadeemia) ja Peter Vargaga (Open Government Partnership), kuidas kasutada digitaalseid tööriistu korruptsioonivastases tegevuses.
Tule võta konverentsist osa! Rohkem infot eGA kodulehel.
Transparency International (TI)
22. aprill oli Maa päev! Keskkonnakriis on vaieldamatult üks suurimaid probleeme, mille lahendamisega praegusel ajal tegeleme peame. Korruptsioongi mängib selles valdkonnas rolli, kui era- ja ärihuvid avalike eesmärkide saavutamist takistama hakkavad.
Vaata lähemalt TI kodulehelt.
Tšehhi juhib TI märtsis avaldatud raporti põhjal teavitaja kaitse direktiivi ülevõtmise maratoni. Siiski on eelnõus TI kohaliku ühingu arvates tõsiseid puudujääke ning senine kaasamisprotsess on jäänud kesiseks.
Loe, miks on oluline väliste teavituste vastuvõtmise kohustus panna usaldatud asutus(t)ele ning mida võiks eelnõus parandada, TI blogist.
Rahvusvahelise ja laiapõhjaliste korruptsioonivormide vastu tuleks ÜRO liikmesriikidel anda eksperttöörühmale ülesandeks konkreetsete lahenduste väljatöötamine, leiavad 96 ühingut üle maailma, sh KVE, avalikus kirjas.
ÜRO valmistub suvel UNGASSiks ehk täiskogu korruptsioonivastaseks eriistungjärguks, kus on just õige aeg uutele lahendustele mõtlemiseks. Tutvu pöördumisega TI kodulehel.
TI Euroopa Liidu ühing on juba aastaid tegelenud andmete visualiseerimise kaudu eurosaadikute ja -volinike huvide ning kohtumiste läbipaistvuse suurendamisega.
Selleks on loodud rakendus Integrity Watch. Mis see on, seletab lühike Youtube’i video.
Integrity Watchi on laiendatud nüüdseks 8 liikmesriiki ning tulevikus on plaanis riikide ringi veelgi suurendada. Meile kõige lähem rakendus on koostatud näiteks Lätis. Vaata kõiki arendusi Integrity Data Hubist.
Teised korruptsioonist
SALK lõi interaktiivse erakondade tulude visualiseerimise rakenduse. 8 aasta andmete põhjal on huvitav jälgida, kes suudab koguda kõige enam väikeannetusi või kes on suurimad annetajad. Vaata lähemalt rakenduses Rahapada.
Märtsi lõpus pidi Eesti kaitsma oma aruannet GRECO soovituste täitmisel. Just enne valitsuses vastu võetud lobistide suhtlemise hea tava ja huvide konflikti vältimise juhised ministritele ja nende nõunikele toel on aruanne täitsa positiivne. Tutvu siin.
Tänu avaandmete direktiivile muutuvad äriregistris peagi tasuta kättesaadavaks mh äriühingute ja äriühingu omandisuhete andmed. Kasutame neidsamu andmeid Openeri rakenduses, mistõttu on ainult hea meel, et tulevikus kõik soovijad neile tasuta ligi hakkavad pääsema. See tekitab omakorda ka platvormi andmete standardite parendamiseks ja rahvusvaheliseks ühtlustamiseks, pakkudes veelgi paremaid võimalusi taaskasutamiseks. Vaata lähemalt Justiitsministeeriumi pressiteatest.
Riigikogus 6. aprillil vastu võetud seadusega sätestati huvide deklaratsiooni esitamise kohustus ministri poliitilistele nõunikele ja asekantsleritele ning piirati julgeolekuasutuse juhi huvide deklaratsiooni avalikustamist. Loe juurde Riigikogu pressiteatest.
Justiitsminister Maris Lauri ja siseminister Kristian Jaani leppisid 14. aprilli kohtumisel kokku uued kuritegevuse vastase võitluse prioriteedid, milleks on vägivallakuriteod, küberkuriteod, rahvusvaheline rahapesu ja suure kahjuga majanduskuriteod ning raske korruptsioon. Loe juurde Justiitsministeeriumi pressiteatest.