Vabaühendus Korruptsioonivaba Eesti lõi reaalajas toimiva korruptsiooniradari

01.04.2021
Pressiteade

Tänasest on kõigil nutiseadmete kasutajatel võimalik tasuta alla laadida app "Korruptsiooniradar", mis toimib sarnaselt HOIA rakendusega, kuid tuvastab kokkupuudet korruptiivsetele tegudele viivate õhuosakestega.

"Eelmisel aastal kõrgeima korruptsioonitasemega riikides läbiviidud teadusuuringute põhjal on teadlased nüüdseks kindlaks teinud viirusosakesed nimega CORRUPT-20, mis ajendavad inimesi korruptiivsetele tegudele," kommenteeris Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Carina Paju. "Õnneks on tänapäevane tehnoloogia  niivõrd arenenud, et nutitelefoni kaamera sensor suudab neid osakesi tuvastada."

Viiruse peiteaeg on praeguste uuringute põhjal lausa 30-45 päeva, mille järel võib inimene panna toime korruptsioonikatse. Selline katse võib ebaõnnestuda, eriti kui teised viirusega nakatunud pole. 

"See seletab asjaolu, miks kõrge korruptsioonitasemega riikides korruptsioon aina edasi levib. Et teame nüüd korruptsiooni algpõhjust, on viirusosakeste varajane avastamine ja seega leviku takistamine väga oluline," toonitab Paju.

Uuringud näitavad, et viiruse edasikandjatest on oluline roll superlevitajatel, kes on viiruse suhtes eriti vastuvõtlikud. Superlevitajaid aga ei pruugita õigesti diagnoosida, sest tihtipeale ei tunne inimesed korruptsiooni ära ja viirusosakesed saavad vabalt edasi levida. Selle vältimiseks tuleb kõigil teadlikkust tõsta, näiteks läbides selleks Justiitsministeeriumi e-koolitus.

"Muret tekitab ka asjaolu, et CORRUPT-20 viirust kannavad edasi lisaks asümptomaatilised inimesed, kes mingil määratlemata põhjusel korruptsioonikatseid läbi ei vii," lisas Paju. "On seega ääretult oluline, et kui olete korruptsioonipositiivse lähikontaktne ja/või olete kokku puutunud ohtlikul hulgal CORRUPT-20 osakestega, tuleb teavitada PPAd ja lähikontaktseid ning seejärel viibida eneseisolatsioonis kinnipidamisasutuses."

Teadlaste sõnul käib praegu vilgas töö vaktsiinide loomise kallal. Nii mõnegi teadlase sõnul on võimalik, et aastaks 2030 on vaktsiini edukal loomisel  kogu maailm korruptsioonivaba. Et millegi vastu siis enam võidelda pole, on samale ajale  planeeritud ühingu Korruptsioonivaba Eesti sulgemine.

Loe rakenduse kohta siin.