Vaata, mille pärast peab Savisaar raha tagasi maksma

28.05.2014

Tartu Ülikooli semiootikaosakonnas läbiviidud ekspertiis tunnistas suure osa kohalike valimiste eel Tallinna linna reklaamidena esitatud plakateid ja videoid Keskerakonna valimispropagandaks.

Seetõttu tegi Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon eile nendel plakatidel ja videotes domineerinud Keskerakonna esimehele ja Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele kokku üle 100 000 eurose ettekirjutuse. Nii palju kulus linna raha plakatitele ja videotele, mis sisuliselt olid Savisaare valimisreklaam.

Näiteks tõi ekspertiis palju kära tekitanud Hiiu staadioni avamise plakati, millel domineerisid selgelt Keskerakonna juhid eesotsas Edgar Savisaarega. Lisaks isikutele viitasid plakatil Keskerakonnale ka kasutatud fondid ja värvilahendused. Lisaks veel asjaolu, et Hiiu staadion avati tegelikult aastal 1923.

Ühe läbiva joonena juhtis ekspertiis tähelepanu Keskerakonnale iseloomuliku rohelise värvi kasutamise nii plakatitel kuui videotes. Näiteks Tallinna maratonile kutsuvas videos vilksatab vastav roheline toon jooksjate riietuses.

1. augustist kuni 31. oktoobrini 2013 esitati telekanalis PBK venekeelset reklaamiklippi, milles Edgar Savisaar kutsub inimesi osalema 2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel. Reklaami eest tasus Tallinna linnavalitsus. Ekspertiisi hinnangul on ka selles reklaamis kasutatud Keskerakonna rohelist ja Savisaar kasutab seal žesti, mis on tuttav tema esinemistelt parteiüritustel.

Ekspertiisi järeldus: kõik analüüsitud plakatid on oma süntaktikas, semantikas ja pragmaatikas lõppkokkuvõttes valimisreklaamid, seda nii plakatitel esitletud isikutele, kui veel enam nende esindatavatele erakondadele.

Lisaks Savisaarele said samasisulise ettekirjutuse, kuid palju väiksemas summas, ka Karin Tammemägi, Priit Kutser ja Urmas Kruuse.

Ekspertiisi täispikka teksti näed lisatud failide alt.