Uurimise alla sattunud poliitik riigikokku ei kandideeri

Kriminaaluurimise alla sattunud Paide abilinnapea Janno Lehemets, kes on riigikogu valimistel Reformierakonna siinse piirkonna seitsmes kandidaat, loobus parlamenti kandideerimast.

Oma loobumist kinnitas ta kolmapäeval Järva Teatajale. See tähendab, et Reformierakonnal on Viljandi- ja Järvamaal välja panna kaheksa kandidaati, nende konkurendid lähevad aga välja üheksa inimesega.

Üks vähem

«Nimekirja me tõepoolest enam täiendada ei saa ja see tähendab, et oleme nüüd piirkonnas kaheksakesi,» nentis Reformierakonna Viljandi osakonna juht Madis Timpson. Tema arvates ühe inimese puudumine parteile midagi eriti ei muuda, küll aga võib juhtuda, et võimupartei saab Järvamaalt vähem hääli.

«Ma ei arva, et see juhtum meile hääli juurde toob, aga ma ei usu ka, et see väga ära viib,» lausus Timpson ning lisas Lehemetsa lahkumist kommenteerides, et parem kiire lõpp kui lõputu õudus.

Paide abilinnapea alustas oma kampaaniat kolmapäeva hommikul Paides jõuliselt, kuid väga kahtlaste vahenditega. Nimelt kleepis ta kooskõlastuseta ning ka koduerakonna teadmata Paide käidavatesse kohtadesse ligi 30 suurt ja kollast number ühte.

Päeva teisel poolel tunnistas Lehemets, et selle teo taga on tema. Vaevalt mõni tund hiljem avaldas Äripäev artikli, millest selgub, et aastaid tagasi transpordifirmat juhtinud Lehemets äpardus ettevõtjana ja kohus kuulutas kuu aja eest välja tema pankroti, talle on kehtestatud ärikeeld ning temale kuulunud ettevõtte tegevuse uurimiseks on algatatud kriminaalasi. Lehemetsale kuulunud Transvel Grupi juhtimises kahtlustatakse omastamist, maksejõuetuse põhjustamist ja raamatupidamise kohustuste rikkumist.

Lehemets kommenteeris neid fakte kui konkurentide katset tema isiku ja Reformierakonna vastu kompromiteerivat materjali esitada ning teatas kandideerimisest loobumisest. Järva Teatajale kinnitas Lehemets kolmapäeval, et sai kriminaalmenetlusest teada samal päeval ajakirjanduse vahendusel. Ta kinnitas, et pole äri ajades seadust rikkunud, kuid seda on valimiste-eelsel ajal raske tõestada ja ta ei soovi, et tema tõttu erakond kannataks.

Trikke ei kiida

Madis Timpsoni sõnul võib äritegevuse käigus ikka juhtuda, et ettevõtted pankrotistuvad. «Kui siin selgub edasise uurimise käigus, et tegemist on kriminaalse looga, on olukord muidugi teine,» lisas ta. Kindlalt taunis Timpson aga Paidesse suurte numbrite kleepimist. «See pole erakonna silmis kindlasti aktsepteeritav, et niisuguste trikkidega nipitama hakatakse,» sõnas ta.

Vabariigi valimiskomisjon kinnitas 20. jaanuaril kõik riigikogu valimiste kandidaadid. Reede õhtuni on kandidaatidel võimalus teatada loobumisest. Sakala andmetel Viljandi- ja Järvamaal neljapäeva lõunaks rohkem loobujaid ei olnud.