Uues EASi nõukogus saab olema kuni seitse liiget

10.04.2014

EASi praeguse nõukogu liikmed tagasi kutsuda otsustanud ettevõtlusminister Anne Sullingu hinnangul võiks uues nõukogus olla kuni seitse liiget.

Sulling rääkis Vikerraadio saatele "Uudis+", et EASi nõukogus tekkinud konfliktide põhjuseid on peamiselt kaks.

Üks neist on nõukogu suurus - 11 liiget. "Sellel on keeruline olla efektiivne, kui mõtleme näiteks selle peale, et kui nõukogu koosolekul saab igaüks 5 minutit sõna, siis on juba tund läinud. Väiksem nõukogu suudab operatiivsemalt tegutseda," selgitas ta.

Teine põhjus oli see, et nõukogus olid tekkinud poliitilised vastasleerid, kes üksteist kahtlustasid ja süüdistasid. "See ei saanud nii jätkuda ja sellepärast tundus mõistlik alustada puhtalt lehelt," märkis minister.

Nõukogu väljavahetamisse ei puutu näiteks tänases Eesti Päevalehes kirjeldatud huvide konfliktid. "Õiguslikult on kõik korrektne. Nõukogu liikmed iseenesest ei puutu kokku toetuste üle otsustamise protsessiga. Nendel ei ole otsest mõjutamisvõimalust. Selle poolest on kõik õige," rääkis Sulling.

Samas lisas ta, et avalikkusele paistab, justkui nõukogul võib olla mingi mõjutamise hoob ja selles mõttes on tema sõnul näiliselt parem, kui nõukogu liikmena nendega seotud ettevõtted toetust ei taotle või nad loobuvad ametist, kui firmad peaksid seda tegema.

Nõukokku tuleb juurde kaks uut kompetentsi

Anne Sulling märkis, et praegu ei ole täpne uute nõukogu liikmete arv ja nimed teada, kuid tema eesmärk on see, et nõukogus oleks viis kuni seitse liiget.

Nõukogu tasandile tahab ta tuua kindlasti kaks kompetentsi. Nimelt on ta palunud kaubandus-tööstuskojal, tööandjate keskliidul ja teenusmajanduskojal esitada ühiselt kaks kandidaati nõukokku.

"Üks neist esindaks n-ö klassikalise töötleva tööstuse eksportööri kogemust ja teine kandidaat esindaks uue majanduse valdkonda. Nende ekspordi- ja tegutsemisprofiilid on väga erinevad ja seepärast on hea, et need kompetentsid oleksid nõukogus olemas. EASi strateegia kujundamisel mängib tähtsat rolli see, kuidas meie ettevõtteid paremini eksporditurgudel toetada," selgitas ta.

EASi nõukogu roll on ministri sõnul kujundada organisatsiooni strateegiat, kinnitada eelarve ja määrata juhtkond.

Ta kinnitas, et püüab valida nõukogusse väga kompetentsed inimesed ning loodab, et nemad suudavad kujundada võimeka ja kompetense juhtkonna, kes püüab senised probleemid lahendada.