Uue ametiauto ihalus pani IRLi linnapea seadust väänama

Kuigi tänasel Paldiski linnavolikogu istungil alles tuleb arutlusele linnavalitsusele loa andmine riigihanke kaudu kahe ametisõiduki soetamiseks, siis tegelikkuses on üks leping juba sõlmitud ning uus Subaru vurab linna vahel ringi.

Lubada Paldiski linnavalitsusel sõlmida kahe ametisõiduauto kasutusrendi lepingud, korraldada vara soetamiseks riigihange ning volitada linnapead hanke võitjaga sõlmima lepingud, seisab täna toimuva Paldiski linnavolikogu istungi ühe otsuse eelnõus.

Tähelepanelikud linnakodanikud on aga märganud, et abilinnapea Elena Villmann on juba vahetanud Chevrolet Cruze uue Subaru Legacy vastu.

"Ei ole midagi välja vahetanud, küsime alles luba volikogult nende väljavahetamiseks," teatas Paldiski linnapea, IRL-i liige Tiit Peedu alul, kas vastab tõele, et autod on juba välja vahetatud. Samuti ei ole tema kinnitusel veel ka lepingut sõlmitud.

Järgmine küsimus abilinnapea uue auto kohta, pani linnapea keerutama: "Abilinnapeal on auto käes küll, see on õige. Kui me räägime kahest autost, siis üks on käes, aga teist ei ole."

Peedu sõnul jooksis abilinnapea vana auto mootor kokku ning oli vaja kiiresti tegutseda. "Selle jupi saamine võtab vähemalt kaks nädalat aega. Siis oli valida, kas abilinnapea ei saagi liikuda või me võtame vastu otsuse uue auto soetamiseks," selgitas ta.

Paldiski linna dokumendiregistris on näha seitsmenda aprilli kuupäeva all linnavalitsuse sõlmitud autorendileping. Kümnenda aprilli linnavalitsuse istungil rääkis linnapea linnavalitsuse liikmete otsusest, et linnale kuuluvad sõidukid Subaru Outback ja Chevrolet Cruz vahetatakse uuemate sõidukite vastu ning vastav otsus edastatakse volikogule.

Kas volikogu on lihtsalt linnavalitsuse kummitempel? Peedu sõnul on autode kasutusrendile võtmine teenuse ostmine, mitte vara soetamine. Viimase puhul oleks vaja volikogu otsust. "Rahvas ka näeb, et abilinnapea auto on vahetatud ja küsitakse, miks ma seda tegin. Siis ma viin selle asja parem volikogusse ja räägin ära, miks ma seda teen," lisas linnapea, miks otsustati otsuse eelnõu volikogule saata.

Peedu kinnitusel on uue ja vana auto rendimaksed sama suured ning linnaeelarvet ei ole täiendava kohustusega koormatud, vaid jätkatakse vana kohustusega. Muutunud on ainult sõiduki number.

Volikogu opositsionääri, sotsiaaldemokraadist endise Paldiski linnapea Stanislav Tšerepanovi arvates on tegemist seaduserikkumisega, kui linnavalitsus on juba sõlminud enne volikogu otsust kasutusrendilepingu ja abilinnapea kasutab uut sõiduautot. "Tegemist on uue olulise rahalise kohustuse võtmisega ja see on volikogu ainupädevuses," leidis ta, lisades, et volikogu ei saa tagantjärgi heaks kiita rahaliste kohustuste võtmist.

Kui linnajuhid võtavad volikogu kummitemplina ja arvavad, et enamushääled lubavad kõike teha, siis maksumaksja õnneks seda igakord ei juhtu, märkis Tšerepanov.