Toomas Vitsut: Onksion jagas infot sotsiaaldemokraatide tegemistest innukalt

28.07.2014

Harju maakohtus täna jätkunud protsessil keskerakondlaste Priit Toobali ja Lauri Laasi ning Ivor Oksioni kriminaalasjas astus tunnistajapinki Tallinna linnavolikogu esimees, keskerakondlane Toomas Vitsut, kelle kinnitusel informeeeris kunagine linnavolikogu nõunik Onksion teda sotsiaaldemokraatide fraktsiooni tegemistest omal initsiatiivil.

Vitsut rääkis kohtule, et 2010. aastal linnavolikogusse sotsiaaldemokraadist aseesimehe Jaak Juske nõunikuks tööle tulnud Onksion astus tema kabinetist tihti läbi, et rääkida, mida sotsid oma tagatoas arutavad.

"Härra Onksion vaatas, millal mul on vaba hetk ja astus läbi ning rääkis päris põhjalikult, mida SDE fraktsioonis tehakse ja see info pidas paika. Onksion oli avameelne, üksikasjalik ja innukas," märkis Vitsut.

Vitsuti sõnul tõi Onksion talle mõnikord ka mingeid pabereid oma sõnade kinnituseks. "Ma ei lugenud neid pabereid ja need lendasid otse paberihunti. Ma ei kogu oma lauale igasugust pahna," märkis Vitsut.

Vitsuti hinnangul jagas Onksion temaga infot sotsiaaldemokraatide fraktsiooni tegemistest vabatahtlikult. "Ma pole mitte ühtegi korda pöördunud Onksioni poole, et informatsiooni saada, aga ma olin tähelepanelik kuulaja. Eeldasin tema avameelsust arvestades, et ta informeeris mind omal initsiatiivil," tõdes Vitsut.

Vitsuti kinnitusel pole tal andmeid, et Onksion oleks sotside tegemistest infot andes tegutsenud Toobali või Laasi mahitusel.

Riigiprokuratuur süüdistab Ivor Onksion (24) eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises. Koos temaga on kohtu all Keskerakonna peasekretär Toobal (30) ja riigikogu liige Laasi (39), keda süüdistatakse Onksioni kihutamises eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ning Toobalit süüdistatakse veel ka dokumendi võltsimises. MTÜ Keskerakond sai samas kriminaalasjas süüdistuse dokumendi võltsimises juriidilise isikuna.

Süüdistuse järgi mahitasid Toobal ja Laasi Onksioni ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju.

Süüdistuse järgi avastas Onksion aseesimehe Juske nõunikuna tööarvutis viisi, kuidas siseneda Hannes Rummi meilikontole ning printis Toobali ja Laasi ärgitusel välja sisuliselt kogu Rummi postkasti sisu ehk kokku üle 400 lehekülje kirjavahetust ja edastas selle keskerakondlastele.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai süüdistuse ka selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Kohtus andis täna tunnistusi ka Keskerakonnale raamatupidamisteenust pakkuv raamatupidaja, kes selgitas, kuidas sularahannetusi raamatupidamises kajastati.

Samuti andis kohtus tunnistusi sularahaannetuste fikseerimise kohta erakonna büroo tegevsekretär Peeter Vitsur, kelle sõnul kajastati kõik sularahaannetused sissetulekuorderiga, kuigi seadus seda ei nõudnud.

Küsimusele, miks annetuste kohta tehti order, kui seadus seda ei nõudnud, vastas Vitsur, et seda tehti omal initsatiivil raamatupidamise jaoks.

Juuni lõpus toimunud esimesel istungil ei tunnistanud ükski süüdistatavatest end kuritegudes süüdi.