Toobali määramine kapo-komisjoni asendusliikmeks tekitas tuliseid vaidlusi

Riigikogus tekitas täna vaidlusi otsus nimetada julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni ehk niinimetatud kapo-komisjoni asendusliikmeks Keskerakonna peasekretär Priit Toobal.

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski ütles muudatuse arutelul riigikogus, et julgeolekuasutuste erikomisjon pole tavaline komisjon ning seetõttu ei tohiks sinna määrata kuriteos kahtlustatavat inimest.

«Asi ei ole süütuse presumptsioonis. Asi on selles, kas tegevus, mis selles komisjonis toimub, lisaks sellele, et ta on aus, ka näiks aus, ei riivaks meie avalikkuse õiglustunnet,» lausus Ossinovski ning lisas, et kuna kriminaalasjas kahtlustatavatel inimestel võib piirata salastatud teabele juurdepääsu, võib tekkida küsimus, kas Toobalil üldse võimaldatakse komisjonis osaleda.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv Lauri Vahtre märkis, et kui erakondadel on komisjonides kohad, on neil õigus kohti ka oma äranägemisel täita. Siiski ei ole see reegel tema sõnul absoluutne.

«Rõhutan, väljendades kindlalt isiklikku seisukohta, minu arvates on normaalne, kui kapo uurib Toobalit, aga mitte see, et Toobal uurib kapot. Seetõttu on ka minul väga raske seda eelnõu toetada ja ma teen seda ainult äärmise häda korral,» ütles Vahtre, kes eelnõu lõpphääletusel ei osalenud.

Oma erakonnakaaslast tõttas seepeale kaitsma Keskerakonda kuuluv Aivar Riisalu, kes soovitas saadikutel vaadata peeglisse.

«Ka siin riigikogu saalis selle 101 inimese hulgas on piisavalt palju inimesi, kes peaksid ühel hetkel endale meelde tuletama, mis asi on peegel, vaatama sinna sisse ja nähes sealt vastu vaatamas ebalevat, tüsenevat, hallinevat või ilusamaks muutuvat isendit, küsima iseendalt, kas see isend on elanud selliselt, et tal on õigus näidata näpuga, kritiseerida selle eest, et keegi kuskil on võib-olla isegi millegi vastu eksinud, aga teda ei ole selle eest karistatud,» ütles ta.

Toobal tänas oma sõnavõtus Riisalu ning soovis, et keegi riigikogu liikmetest ei peaks kunagi sattuma kriminaaluurimise alla. Sama soovis ka kunagine keskerakondlane, praegu parteitu Kalle Laanet, kes leidis samas, et parlamendis peaksid kehtima teatavad eetikareeglid.

«Kahjuks need ei tööta ja minu arvates on see ääretult kurb. Kui me räägime peeglist või mitte peeglist, tähendab, mida Aivar siin rõhutas – see kõik on ilus jutt. Aga mõelgem ka sellele, kuidas need asjad väljastpoolt paistavad ja kuidas saavad tulla teatud ametnikud teatud dokumentidega sellesse komisjoni, kui nad teavad, et nad ei saa nendega tulla. Minu arvates kõige lihtsam oleks olnud keskfraktsioonil mõelda rahulikult selle üle ja mitte asendusliikmeks härra Toobalit esitada,» lausus Laanet.

Keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin ütles aga, et seaduse silmis süütuid inimesi Eestis ei ole - on vaid need, kellega kapo pole veel tegelenud.

«Te olete kõik poliitikud. Kas te teate, mida rahvas teist arvab? Minust ka muidugi. Mina ka olen poliitik. See on kõige räpasem amet üldse ilmas, mis võib olla. Ja kui sellest saalist rääkida, siis teate, kui keegi saab kellegi kohta siin midagi öelda, siis on see ainult valija. Teie lõpetage oma süüdistused,» ütles ta.

Stalnuhhini sõnul on poliitika seotud raskete otsuste, läbirääkimiste ja otsingutega ning pühakuid riigikogu liikmete hulgas ei ole. «Aitab sellest, et meist siin koolipoisikesi teha ja lollitada üldsust! Kui teil on esialgu enam-vähem puhas reputatsioon, oodake ära see aeg, mil kapo teie vastu huvi tunneb – see lõpeb momentaanselt,» lisas ta.

Emotsionaalset arutelu kutsus riigikogus lõpetama reformierakondlane Tõnu Juul, kelle sõnul on saadikutel alati õigus anda oma parlamendikolleegidele hinnang. «Mina ei kahtle positiivses hinnangus mitte grammigi nende inimeste suhtes, kellest täna juttu on. Nii et ma arvan, et me võiksime hakata otsustama,» ütles ta.

Eelnõu lõpphääletusel toetas erikomisjoni koosseisu muutmist 42 ja selle vastu oli kaks riigikogu liiget - Lembit Kaljuvee ja Kalle Laanet, kes mõlemad on parteitud.

Otsuse kohaselt saab eelmise aasta lõpus riigikogust lahkunud ja Tartu abilinnapeaks saanud Aadu Musta asemel erikomisjoni liikmeks keskerakondlane Enn Eesmaa, keda omakorda hakkab vajadusel komisjonis asendama Priit Toobal. Teise muudatusena hakkab Isamaa ja Res Publica Liidust (IRL) detsembris välja astunud Andres Herkeli asemel komisjoni kuuluma Ülo Tulik, kelle asendusliige on Kaja Kreisman.

Parlamendi julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni ülesanne on kontrollida kaitsepolitsei ja teabeameti tegevuse ning jälitustegevuse seaduslikkust. Lisaks Eesmaale ja Tulikule kuuluvad komisjoni reformierakondlased Peep Aru ja Väino Linde, keskerakondlane Kalev Kallo, IRLi kuuluv Marko Pomerants ning sotsiaaldemokraadid Jaan Õunapuu ja Heljo Pikhof.