Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk soovib poliitikasse suundunud ajakirjanikele jõudu ja avaldab lootust, et nad ei hakka oma ajakirjaniku ametikohta ära kasutama ja teiste kandidaatidega võrreldes endale ebaõiglaselt eeliseid hankima.
Tammerk leiab, et ERRi kiire otsus otsida Kalle Muuli asemel saatele "Olukorrast riigis" uus saatejuht, oli ainuõige samm.
"Kui ajakirjanik on end nii selgelt poliitikas positsioneerinud, nagu Kalle Muuli seda viimastel päevadel tegi, ei ole tal võimalik avalik-õiguslikus kanalis enam poliitikasaate juhina jätkata," oli Tammerk resoluutne.
Eetikanõuniku sõnul ei mängi siin rolli see, et ajakirjanik teatas, et ei kavatse kohe erakonda astuda, vaid kandideerib parteituna.
"See on rohkem juriidiliselt korrektse näo tegemine, sisu jääb ju samaks," ütles Tammerk. "Kui ajakirjanik deklareerib, et tema poliitikasse mineku eesmärk on Reformierakonna võimult eemalhoidmine, ei eksisteeri enam võimalust, et saatejuhina saaks see inimene säilitada näilistki erapooletust, eriti vahetult valimiste eel."
Ka kommertsmeedia sõltumatuse seisukohalt oleks Tammerki sõnul küsitav, kui ennast poliitiliselt tugevalt sidunud ajakirjanik jätkaks valimiskampaania ajal tegutsemist saatejuhina või toimetajana.
Kalle Muuli jätkamise kohta riigi rahastatava Õpetajate Lehe peatoimetajana peaks Tammerki sõnul küsima Õpetajate Lehe väljaandja käest.
"Üldpõhimõttena on muidugi raske näha, kuidas saaks erakonna nimekirjas kandideeriv peatoimetaja jätkata poliitiliselt tasakaalustatud lehe tegemist," kõneles Tammerk. "Kui lehes on liiga palju IRLi haridusseisukohti, tuleb põhjendatud kriitika ühe erakonna eelistamises. Kui lehes IRL-i seisukohti üldse ei tutvustata, tehakse sellele erakonnale liiga."
Tammerk avaldas arvamus, et tema ise tahaks küll valimiste eel lugeda endise haridusministri Jaak Aaviksoo mõtteid hariduspoliitikast. "Oleks kahju, kui peatoimetaja kandideerimine samas nimekirjas ei laseks Aaviksood hariduslehte," põhjendas Tammer.
ERRil eetrikeeld kandideerivatele ajakirjanikele 15. jaanaurist
Tammerk meenutas, et seekordses ajakirjanike poliitikasse minemise laines on veel mitu ERRis saateid tegevat inimest. Ta märkis, et üldise reegli järgi hakkab nende kohta kehtima ERRi valimiste kajastamise kord, mis rakendub alates 15. jaanuarist ja see kuupäev on valitud, sest siis lõpeb kandidaatide registreerimine.
Tammerk lisas, et mõnede saadete puhul on mõttekas tõmmata joon alla vana aastaga ning mitte venitada 14. jaanuarini, nii programmiselguse huvides kui ka mängu ilu huvides.
IRLi nimekirjas kandideerimisest teatanud Maire Aunaste saated "Tõuse ja sära" jätkuvad aasta lõpuni. Uuel aastal alustab Anu Välba juhtimisel uus pühapäevahommikusaade.
Purgale praegu reegel ei laiene
Reformierakonda astunud ja kandideerida lubanud Heidy Purga jätkab Raadio 2s oma iganädalase muusikasaatega. "Kuna tegu on puhtalt muusikasaatega, mitte ühiskondlik-poliitilise vestlussaatega, ei ole praegu põhjust rakendada ERRi valimiste korra põhimõtet, et kandidaadid saateid ei juhi," põhjendas Tammerk.
Kuna Kalle Muuli juhtum ei lähe ERRi valimiste kajastamise korra alla, siis pole Tammerki sõnul põhjust ka rääkida saatejuhtide ebavõrdsest kohtlemisest nende erakondliku valiku alusel.
Tammerk meenutas, et näiteks Anvar Samost teatas veebruaris saates "Olukorrast riigis", et algatab kampaania peaminister Andrus Ansipi Sotši olümpiale sõitmise vastu. Üsna pea leidis Samost, et tunneb "kiusatust" poliitikasse minna ja see kiusatus saigi temast võitu.
"Samost lahkus saatejuhi kohalt, kuigi ka siis ei kehtinud valimiste kajastamise korda," ütles Tammerk. "Lihtsalt tal tekkis rollide konflikt - inimene ei saa ühel ajal olla poliitilise kampaania vedaja ja avalik-õigusliku kanali poliitikasaate juht. Õnneks sai rollikonflikt kiire lahenduse."