Talvik: võitluses poliitikute korruptsiooniga on põhiprobleem lobireeglite puudumine

Täna valis riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon enda esimeheks Vabaerakonna saadik Artur Talviku, kelle sõnul on korruptsioonivastases võitluses põhiprobleemiks lobireeglite puudumine.

Vastse erikomisjoni esimehe sõnul, ootab ta kodanikelt korruptsioonivihjeid ja aktiivset osavõttu, kuna korruptsioon on vähkkasvaja, mida peab tõsiselt ravima.

"Eriti murettekitavad on juhtumid, kui poliitilise võimu kandjad nõustuvad igasuguste kahtlaste soodustustega, pakkudes vastu varjatud poliitilisi teenuseid.

Põhiprobleemiks on lobireeglite puudumine. Vajame selgeid regulatsioone, mis takistaks huvirühmade surve all riigile kahjulike otsuste langetamist," rääkis Talvik.

"Eesti riik ei tohi muutuda kellegi kannupoisiks. Samal ajal ettevõtetel ja huvirühmadel peab olema võimalus oma ideid ja ettepanekuid legaalselt pakkuda ning poliitikuid veenda," rõhutas Talvik.

Talvik on seisukohal, et korruptsioonivastane erikomisjon töötas seni viisakalt, kuid kahjuks ei suutnud realiseerida täismääral oma ühiskondlikku rolli. Tähelepanuta on jäetud näiteks poliitikute massiline osalemine riigiosalusega ettevõtete nõukogudes, mis võib põhjustada korruptsiooniohtu.

"Korruptsioonivastane erikomisjon peab muutuma aktiivsemaks. Analüüsima asjakohast seadusandlust, andma informeeritud hinnanguid ja olema inimestele avatud.

Ei ole väheoluline ka ministrite ja riigikogu liikmete tegevuse läbipaistvuse tagamine. Komisjoni esimehena ootan kodanikelt korruptsioonivihjeid ja ettepanekuid.

Meeles tuleb aga pidada, et politseilisi ega kohtulikke volitusi erikomisjonil ei ole, küll aga saame olla ühiskondlik valvekoer," lisas saadik.

Korruptsioonivastase erikomisjoni asseismeheks valiti Raivo Aeg IRList. Riigielarve kontrolli erikomisjoni esimeheks valiti keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin. See komisjon teeb koostööd Riigikontrolliga ning kontrollib kuidas valitsus riigi raha ja vara kasutab. Komisjoni aseesimees Jaak Aaviksoo ütles, et kõigepealt tulebki üle vaadata Riigikontrolli viimased aruanded, vahendab "Aktuaalne kaamera".

Julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni, ehk nn KAPO komisjoni asus juhtima endine sise- ja justiitsminister Ken-Marti Vaher IRList ning aseesimees on keskerakondlane Erki Savisaar. See komisjon kontrollib KAPO ja teabeameti tegevust ning jälitustegevuse seaduslikkust. Samuti ka jälgidb et julgeolekuasutustel oleks võimalusi tegevuseks. Komisjoni esimehe sõnul on komisjoni esimene ülesanne kohtuda peaministri ning kaitse- ja siseministriga.

"Julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjon peab iga poole aasta tagant saama ülevaate peaministrilt ja ka nendelt asjaomastelt ministritelt selle kohta, mis puudutab julgeolekuasutuste ja ka jälitusasutuste järelevalvet ja selle teostamist valitsuse poolt," rääkis Vaher.

Peaministriga loodab komisjon kokku saada juba lähiajal.