Swedbanki eksjuht seletab skandaali tagamaid

Swedbanki endine juht Michael Wolf, kes sai enda suhtes kuriteokahtlusest kuulda ajalehe kaudu, selgitas eksklusiivses intervjuus Rootsi majanduslehele Dagens Industri, millest skandaal võis tekkida.

Ta räägib Swedbanki sisekorrareeglite muutusest, kuidas tippjuhid oma finantstehingutest teavitama peavad. Wolfväidab, et tal ei olnud reeglite muutusest aimugi – nii selgus läinud aasta lõpul, et tema ja veel paar tippjuhti pole oma tehingutest uute nõuete kohaselt teavitanud. Wolf kasutab privaatpanganduse teenust, kuid peab tehingud heaks kiitma. Wolf sai siseauditilt märkuse ja teavitas sellest ka nõukogu esimeest Anders Sundströmi. „Kui asi puudutab seda, siis olen ma ise see vilepuhuja (ehk väärteost teavitaja – toim.),“ ütles Wolf.

Mitut aspekti võimalikus rikkumises selgitab Wolf teadmatusega.

Wolfi sõnul tegi ta läinud nädalal nõukogule ettepaneku kiita heaks selline varade valitsemine, kus tippjuht oma vara valitsemisega kokku ei puutugi.

Wolf võtab ametist tagandamist rahulikult ja ütleb, et see käib ameti juurde. Kui ta aga lehe kaudu kuriteokahtlusest teada sai, siis see oli liig. „See on ääretult ebameeldiv ja ebaaus. Kui asi puudutas vaid lahti laskmist, siis see mind eriti ei liigutanud. Kuid praegune on midagi muud – mulle on tähtis oma au kaitsta,“ ütles ta.

Swedbank teatas teisipäeva hommikul, et seitse aastat kontserni juhtinud Michael Wolf lahkub ametist päevapealt. Täna avalikustas Swedbank, et on Wolfi kohta Finantsinspektsioonile ja Rootsi majanduskuritegude büroole avalduse teinud, kuna on alust kahtlustada finantskuritegu. Info võimalikust rikkumisest tuli nõukogu esimehe Anders Sundströmi sõnul n.ö vilepuhujalt panga seest.