Segased rahaasjad: Savisaare ja Keskerakonna rahajamad

28.12.2013

Viimaste aastate hulgast ei leia sellist, mil ei kirjutatud sõnagi Edgar Savisaare või Keskerakonna segastest rahaasjadest. Millegi poolest ei erinenud ka lõppev aasta.

Äripäev kirjutas Šveitsi kohtu dokumendile tuginedes, et Eesti prokuratuuri ja kaitsepolitsei kahtlustuse kohaselt varjab Tallinna linnapea Edgar Savisaar Šveitsi pangas korruptiivsel teel saadud vara. Uurimise alla sattus kohtu dokumendis perefondiks nimetatud pangakonto.

Kaks aastat tagasi alustatud Edgar Savisaare altkäemaksuvõtmise ja rahapesu kahtluse uurimise käigus Šveitsi pangast saadud andmed näitavad Savisaare majanduslikke huvisid ühes fondis. Samuti kirjeldavad paberid, kuidas liikus Tallinnas ärihuvisid omava hotelli- ja toitlustusärimehe Alexander Kofkini raha Savisaarega seostatud pangakontole.

Savisaar ise on kinnitanud, et tema rahaasjadega on kõik korras – kõik tema sissetulekud on avalikud ning kajastatud tuludeklaratsioonis ning majanduslike huvide deklaratsioonis. Šveitsis asuva pangakonto kohta on Savisaar öelnud, et see on maailmavaate toetamise fond, mis on aidanud rahastada tema raamatu kirjastamist.

Prokuratuur on uurinud Savisaare rahaasju rahapesu käsitleva paragrahvi alusel juba alates 2011. aasta algusest ning teinud Šveitsi õiguskaitseasutusele ka õigusabitaotluse. Kuigi Savisaar on kinnitanud, et tema rahaasjadega on kõik korras, on tema ja Alexander Kofkin kõikide kohtuastmete kaudu vaidlustanud prokuratuuri Šveitsi esitatud õigusabipalve. Riigikohus ei võtnud kaebust arutusele.

Šveitsi salakontoga seonduv pole ainuke jama, mis valimisaastal Savisaarel ja Keskerakonnal on tulnud klaarida.

Enne sügisesi valimisi tuli parteist hiljuti lahkunud juhatuse liige Tarmo Lausing välja tunnistusega, kuidas ta annetas 2005. aastal erakonnale veerand miljonit krooni, mille päritolu ta ei teadnud ja mille ta sai toonase parteisekretäri Kadri Simsoni käest mustas kilekotis rahapakkidena.

Valimiste tulemust rahatorm aga ei kõigutanud: Savisaar korjas Tallinnas 39 932 häält, mis on rohkem kui eelmisel korral. Kogu Eesti peale kokku sai Keskerakond valimistel 32 protsenti häältest. Tallinnas jäi keskerakondlik võim kukutamata.