Savisaare eest maksab Tallinnale ligi 120 000 eurot tagasi Keskerakond

26.01.2017

Keskerakonna endisele esimehele Edgar Savisaarele tehtud erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutuse tagastada Tallinna linnale ligi 120 000 eurot täidab Savisaare eest Keskerakond, kes loodab summa Savisaarele makstavast palgast hiljem kinni pidada.

«Erakond teatas kirjaga vahetult enne koosolekut, et täidab Edgar Savisaare ettekirjutuse tema eest,» kinnitas ERJK finantsnõunik Zoja Masso BNSile. «Kuna erakond ise ei teinud konkreetset ettepanekut maksegraafiku osas, graafikut aga soovis, siis komisjon otsustas, et annab aega neli kuud, iga kuu 15. kuupäevaks üks neljandik alates veebruari 15. kuupäevast,» lisas Masso.

Keskerakonna peasekretär Jaak Aab kinnitas BNSile, et erakond on nõus Tallinnale raha Savisaare eest tagastama, kuna Savisaar seda ise ei tee. «Erakonna juhatus arutas seda ja andis ERJK-le sellekohase lubaduse,» ütles ta.

«Kui Savisaar ei maksa, siis pööratakse nõue kolmekordses määras Keskerakonna vastu,» lausus ta ja lisas, et ERJK tegi juba möödunud aasta lõpus ettepaneku kaasata Savisaarelt raha nõudmise protsessi Keskerakond. «Me ei soovi seda ja pigem maksame selle summa ühekordses määras Savisaare eest.»

Samas peab erakond tema sõnul läbirääkimisi, et Savisaar Tallinnale makstava raha mingi perioodi jooksul tagastaks. «Selle taga on ka palgaleping. Kui ta oleks nõus, siis me sõlmiksime palgalepingu ja hakkaksime palgast mingit osa kinni pidama,» ütles ta.

Aab märkis, et Keskerakond ei ole siiani jõudnud Savisaarega kokkuleppele talle 3500 euro suuruse palga maksmises ja kokkuleppe viibimise üks põhjus on ka erakonna plaan hakata sellest Tallinnale makstavat raha jupphaaval kinni pidama. «Neid ettepanekuid on talle tehtud − no ei tule sealt selget vastust,» ütles Aab.

ERJK kohustas Savisaart juba 2015. aasta jaanuaris oma ettekirjutusega tagastama keelatud annetus kogusummas 116 642,89 eurot Tallinna linnale ja kõrvaldama puudused Keskerakonnale esitatud 2013. aasta kohalike valimiste kampaania aruandes ning esitama komisjonile tõendid nende kohustuste täitmise kohta.

Keelatud annetus seisnes Savisaare valimiskampaania kulude tasumises Tallinna linna poolt. Tegemist oli «Tallinn liigub» kampaaniaga ning Hiiu staadioni reklaamidega.

Savisaar vaidlustas ettekirjutuse kohtus, millega seotud kohtuvaidlus lõppes 10. novembril riigikohtu otsusega jätta Savisaare kaebus rahuldamata. Sellega oli komisjoni ettekirjutus jõustunud.