Rimi endist projektijuhti kahtlustatakse hiigelpistise võtmises

BMW X5 M50 on ägedam, rajum ja sportlikum versioon populaarsest linnamaasturist. Ka palju kallim kui tavamudel – täisvarustuses maksab M50 123 000 eurot. Salongist seda autot ei osta, tuleb eraldi tellida ja Eestis saavad seda endale lubada vähesed. Rimi endine projektijuht Tiit Elias aga just selle mudeli eelmisel aastal endale tellis. Polnud vaja isegi liisingusse võtta, sest kui raha on, võid ju lihtsalt välja osta.

Tiit Elias armastabki kalleid asju. Armani, Jacob Cohën ja Hermes, see on tema stiil. Ka nooblid restoranid nagu Ribe, Tchaikovsky või Põhjaka – kõik need on Eesti parimate restoranide esikümnes. Elias armastab ka Alpi suusakuurorte ja ikka mitu korda aastas, olgu siis Chamonix, Val d'Isère või Ischgl. Viimane koht on näiteks tuntud oma kurikuulsate afterparty'de tõttu, kus esinemas käivad sellised staarid nagu Pink, Beyoncé, Rihanna ja Kylie Minogue. Kõik see kokku on ilus, ahvatlev ja muidugi väga kallis. Kui saad seda endale lubada, siis pole probleemi. Kui aga ei saa, siis algab hoopis teine teema…

Luksuse eest tasuti pististega

Täna kahtlustab keskkriminaalpolitsei Tiit Eliast rohkem kui 600 000 euro suuruse pistise võtmises. Samal ajal käib ka tsiviilmenetlus, mille raames Rimi (kes antud kaasuses on kannataja) süüdistab oma endist töötajat mitme aasta jooksul firma petmises ja kahju tekitamises. Rimis oli Elias oluline tegelane. Ammusel ajal, kui Rimi oli veel palju väiksem, töötas Elias mõnda aega isegi Rimi tegevjuhina. Viimased viis aastat aga projektijuhina, kus tema vastutada olid kõik Rimi kinnisvaraarendused. Kui Rimi tahtis mõnda uut poodi ehitada, midagi renoveerida, remontida või laiendada, siis see oli Eliase töö. Ta otsis firmasid, kes osaleksid Rimi hangetel, suhtles tarnijatega, koostas hankedokumendid, juhtis neid protsesse algusest lõpuni.

Valik oli lai. Kui tahad ehitada, võid teha tellimuse ehitusfirmast A, aga võid tellida hoopiski ka ehitusfirmast B, C või D. Vajad uusi elektrisüsteeme või poodi uusi riiuleid, samamoodi kerkib küsimus, millisest firmast osta ja tellida? Nii polegi enam keeruline ette kujutada, kuidas sellise vastutusega töötajal võib ühel hetkel tekkida idee. «Kui tahad, et Rimi telliks just sinu firmalt 100 000 euro eest ehitustöid, siis pead mulle isiklikult maksma antud summast 10 protsenti.»

Rimi nõuab Eliaselt vähemalt 612 108 eurot, see number on tuletatud ilmselt Eliase erafirma Eliti Consult käibest. Igal juhul on see väga suur raha, vanas vääringus pea 10 miljonit krooni. Enamikul aastatel ei saa Rimi isegi kasumit sellises ulatuses. Eliti Consult on skeemis omapärane osaleja. Selle Eliasele kuulunud 2006. aastal loodud osaühingu käibe moodustasidki põhimõtteliselt ainult pistised. Ehk siis Rimi palgalise projektijuhina suunas Elias hankeid sobivatele ettevõtetele ja vastutasuks need ettevõtted või nende esindajad kandsid «teenustasu» Eliase erafirmasse Eliti Consult. Mõnes mõttes on lausa kummaline, kui avalik kogu tema tegevus oli. Eliti Consult on kenasti registris, esitas igal aastal korrektselt majandusaasta aruande, maksis korralikult makse (omamoodi iroonia, maksan pistiseks saadud raha pealt riigimakse).

Kuidas ta seda kõike lubada saab?

Lõpuks oli just Eliase luksuslik elustiil, mis talle saatuslikuks sai. Võime ette kujutada, kuidas Elias jagas muljeid järjekordsest suusareisist, demonstreeris mõnda Armani aksessuaari või pajatas kolleegidele sellest, kuidas tal on plaan uus BMW tellida ja kuidas töökaaslased selle peale ühel hetkel omaette küsima hakkasid: «Kuidas ta seda endale küll lubada saab?» Eelmise aasta juulis alustas Rimi sisekontroll uurimist ja augustis läks asi politsei kätte.

Elias ise seda kõike – et ta on juba jälgimise all – ei teadnud. Veel sügisel rääkis ta oma uuest autost ja et see peaks Eestisse jõudma detsembris. Detsembri alguses läks asi konkreetseks ja kiireks. Politsei võttis Eliase ühel hommikul kinni. Tema vara arestiti. Rimi alustas tsiviilmenetlust ja vallandas Eliase. Postimees üritas ka Eliase endaga rääkida, kuid tema telefonile vastas juba võõras inimene.