Riigikogu erikomisjon keelaks maksumaksja raha eest tehtava poliitreklaami

04.06.2014

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon toetas konsensuslikult avaliku vahendi kasutamise keelamist valimisreklaamis.

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon otsustas esmaspäeval väljendada oma selget toetust vajadusele tõkestada praegusest enam seaduse tasemel avalike vahendite korruptiivset kasutamist ning saatis vastavasisulise kirja teisipäeval riigikogu põhiseaduskomisjonile.

«Loodame, et eelnõude menetlemisega liigutakse edasi jõudsalt ja seadusandluse täiendamine vähendab säärast väärkäitumist juba 2015. aasta riigikogu valimiste eel,» seisab erikomisjoni esimehe Ken-Marti Vaheri allkirjastatud kirjas.

Erikomisjon väljendas oma kirjas toetust kahele seaduseelnõule.

Üheks erikomisjonis toetust leidnud eelnõuks oli mullu septembris riigikogu liikme Valdo Randpere (Reformierakond) algatatud erakonnaseaduse ja reklaamiseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis täpsustab erakonnaseaduses olevat keeldu kasutada valimiskampaania teostamiseks avalikke vahendeid.

Eelnõus konkretiseeritakse avalike vahendite mõiste sisu ning täpsustatakse, et avalikud vahendid on ka näiteks kohaliku omavalitsuse ja riigi asutuste, äriühingute ja sihtasutuste ning kõikide muude juriidiliste isikute vahendid ehk kõik varalised vahendid, mis pole valimistel osaleva isiku enda vahendid. Seega peab erakond või kandidaat oma valimisreklaami eest tasuma igal juhul ise. Eelnõu läbis esimese lugemise tänavu mai keskel.

Samuti toetas erikomisjon Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni mai keskel algatatud riigikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu on ajendatud vajadusest takistada avalike vahendite varjatud kasutamist valimisreklaamiks nii kohaliku omavalitsuse valimistel kui ka teistel valimistel.