Reform varjas kampaaniakulusid

11.06.2012

Mitu dokumenti näitab, et Reformierakonna juhid on erakonna valimiskampaania kulude kohta valetanud, näidates neid tegelikkusest väiksemana.

Valeinfot sisaldavad aruanded allkirjastas praegune justiitsminister Kristen Michal, kes oli aastaid Reformierakonna peasekretär.
 
Kampaaniakulutuste peitmiseks kasutati osaühingut Fidenter, mille omanikuks on märgitud Šveitsi privaatpanga konto. Kuigi Fidenter on osutanud Reformierakonnale aastatel 2008–2010 teenuseid üle 9 miljoni krooni, pole erakond valimiskampaania kulude aruannetes Fidenterilt ostetud teenuseid kajastanud. Fidenterile on erakond maksnud ka 2011. aastal, kuid täpseid summasid pole avalikustatud.
 
Näiteks 2009. aastal oli Reformierakonna kahe valimiskampaania kulu üle 17 miljoni krooni. Samal aastal oli Fidenteri müügitulu üle 7 miljoni krooni. Ettevõtte ainus klient oli Reformierakond ja seetõttu oleks pidanud ka Fidenterile makstud summad vähemalt osaliselt kajastuma erakonna valimiskulude aruandes.
 
Fidenteri juhi Remo Tiigiranna ja Reformierakonna kinnitusel on Fidenter tegelenud erakonna väljannete kirjastamisega. Need väljaanded on olnud aga osa Reformierakonna valimiskampaaniatest. Näiteks on tutvustatud nendes väljaannetes erakonna valimisprogrammi ja kandidaate. Lisaks omandas Fidenter 2010. aasta kevadel neli Reformierakonna kaubamärki ja tasus vajalikud riigilõivud.
 
Allikas: ÄP Online